top of page

"Wilczy gang" – młodociani: wampir, wróżka i wilkołak, ratują świat (5/10 za kryształ)


Pomieszanie kina familijnego, z fantasy i głupawa komedią.

Nastoletni wilkołak przybywa z ojcem do magicznego miasteczka celem rozpoczęcia edukacji w szkole dla magicznych istot. Już na w wstępie okazuje się, że nie tylko on ma problemy z wykorzystywaniem swoich zdolności.

Wampir wymiotujący na widok krwi, wróżka z lękiem wysokości, wilkołak z alergią na sierść – taka trójca ma ratować świat, zagrożony przez czarne charaktery wykorzystujące motyw cofania w czasie. Potencjał na film o nastolatkach przezwyciężających swoje ograniczenia, we wspólnym działaniu dokonujących rzeczy ważnych dla społeczności. Zanika jednak ten motyw w chaosie gatunkowym: momentami film chce być klasycznym kinem familijnym o problemach nastolatkach, ale zbyt często komedią z głupimi gagami, a w końcu klasycznym fantasy z efektami specjalnymi. Finalnie nie wiadomo do kogo jest skierowany, bo dla młodego widza zbyt mroczny, a dla starszego infantylny.


Docenić należy kreację świata. Stylowe miasteczko jest dopracowane. Mroczny nastrój również. Także bohaterowie są wyraziści, chociaż ich postępowanie nie zawsze proedukacyjne. Czyli klasyczny problem w europejskim, a szczególnie niemieckim kinie familijnym, bo raczej w ramach tego gatunku należy tą pozycję oceniać.


Produkcja znalazła uznanie w oczach dystrybutora Vivarto (nie warto!) i jak to w ich przypadku praktycznie była nieobecna w kinach, także ze względu na okres pandemiczny (ktoś jeszcze poza Najwyższa Izbą Kontroli pamięta w 2023 roku, że dwa lata wcześniej kina zamykano ze względu na pandemię?). Trafiła więc na platformę, z której korzystają głównie desperaci. Nawet poprawny polski dubbing nie przeważa szali na plus.


Zalety:

+ kreacja świata

+ wyrazistość bohaterów

+ dobre tempo

+ poprawny dubbing


Wady:

- niedopracowany scenariusz

- chaos gatunkowy

- niedookreślona grupa odbiorców

- niszowa dystrybucja


tytuł oryginalny: Die Wolf-Gäng

produkcja: Niemcy

rok: 2020

gatunek: familijna komedia fantasy

premiera: 30 lipca 2021

dystrybucja: Vivarto

platforma: cda


  • reżyseria: Tim Trageser

  • scenariusz: Marc Hillefeld

  • muzyka: Andreas Weidinger

  • zdjęcia: Felix Poplawsky

  • montaż: Marco Pav D’Auria

  • obsada: Aaron Kissiov, Johanna Schraml, Arsseni Bultmann, Axel Stein, Rick Kavanian


obejrzane w nocy z 11 na 12 września 2023 roku, na platformie cda

Commentaires


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page