„Wieloryb”: tydzień z życia grubasa (ocena: 7/10 - za tłuszcz)
Film, na którym nikt nie odważył się jeść popcornu …
Nauczyciel prowadzi swoje zajęcia w formie online nie pokazując się studentom. W rzeczywistości jest otyłym mężczyzną o ciśnieniu zagrażającym życiu. Próbuje jednak unormować stosunki z najbliższymi.
Darren Aronofsky powraca z tematem uzależnienia, który tak świetnie wyszedł w kultowym „Requiem dla snu”. Tym razem akcja skupia się wokół jednej osoby z problemem otyłości. Zarzewiem są trudne przeżycie protagonisty z przeszłości. Nie ma tutaj tanich usprawiedliwień. Narracja wciąga, angażuje, wręcz dryfuje w kierunku szantażu emocjonalnego. Tragiczna postać grubasa budzi jednoznaczne emocje, aczkolwiek skrywa się pod nimi pewne zrozumienie sytuacji. W końcu jak wielu z widzów ma problemy z uzależnieniem, depresją po trudnej sytuacji życiowej, czy właśnie samą kontrolą wagi. Wbrew pozorom do stanu do jakiego doprowadził się bohater nie jest daleko.
Film ukazuje problem bohatera w sposób dosłowny. Nie skrywa codziennych trudności z poruszaniem i podstawowymi czynnościami życiowymi. Nieodparta chęć obżerania się aż boli w trakcie oglądania. Doskonała wręcz charakteryzacja i drobiazgowa gra aktorska (Oscar dla Frasera wydaje się oczywisty) potęgują wrażenie rzeczywistości.
Cała akcja toczy się w jednym mieszkaniu, wręcz pomieszczeniu. W dodatku zastosowany mniejszy format obrazu – bohater jeszcze mniej się w nim mieści, wzmaga odbiór. Film jest stosunkowo długi, przegadany, ale angażuje bez reszty. Pewnym oddechem są krótkie sceny, gdy główne role przejmują osoby towarzyszące bohaterowi. Ma to swój związek z samym wieloznacznym tytułem. Wielokrotnie przywracana jest powieść „Moby Dick”, gdzie opis życia wielorybów ma oderwać od trudnego losu głównego bohatera. Tutaj jest podobnie, gdyż historia nauczyciela jest trudna do przyswojenia. Jeżeli się czegoś czepiać, to końcówki, która mogła być mniej pretensjonalna i bardziej niedopowiedziana.
Zalety:
+ otyłość
+ postać bohatera
+ kameralność
+ klaustrofobiczny klimat
+ ograniczona liczba postaci
+ poruszające emocjonalnie
+ pozbawione taniego usprawiedliwienia
+ wieloznaczność tytułu
+ wykorzystanie wąskiego formatu
+ charakteryzacja
+ rola Frasera
Minusy:
- przesadna teatralność
- masa dialogów
- pretensjonalny finał
Zwiastun:
tytuł oryginalny: The Whale
produkcja: Stany Zjednoczone
rok: 2022
gatunek: dramat
premiera: 17 lutego 2023
dystrybucja: Monolith Films
reżyseria: Darren Aronofsky
scenariusz: Samuel D. Hunter na podstawie własnej sztuki teatralnej
obsada: Brendan Fraser, Samantha Morton, Ty Simpkins, Sadie Sink, Hong Chau, Sathya Sridharan
Comments