top of page

„Wielkie marzenia” – drużyna hokejowa (ocena: 6/10 za Haśka)Kultowy czeski sport w wydaniu młodzieżowym, i letnim.

Młody chłopak, z rozbitej rodziny, raczej mało zaradny, marzy o karierze bramkarza hokejowego. Wraz z grupą znajomych, w tym dziewczyną, organizują się w zespół Szable.

Czeskie kino familijne sięga po temat sportowy, jakże kultowy dla tego narodu. Szczególnie po sukcesie na Igrzyskach w Nagano. Film zachowuje ramy kina familijnego i tego typu produkcji. Jest sztampowy i przewidywalny. Stara się jednak sięgać głębiej ukazując trudne sytuacje społeczne.

 

Głównym atutem są sceny hokejowe. Co prawda zdecydowano się na letnią wersję tego wspaniałego sportu. Może ze względu na dziecięce zabawy. Pomimo że fabuła jest łatwa do przewidzenia, najpierw bohaterowie sromotnie przegrywają, załamują się, ale następuje przełom, ciężki trening i sukces w dramatycznych okolicznościach, to i tak trzyma w napięciu. Ogólny przekaz jest pozytywny, chociaż negatywnych aspektów społecznych w trakcie filmu jest sporo. Chyba za dużo chciano tutaj upchać (rozbite małżeństwo, wykluczenie społeczne, konflikty w szkole, maltretowanie przez ojca) jak na kino familijne.

 

Niestety w Polsce hokej nie jest tak popularny. A filmy familijne spoza USA mają problem aby się przebić w dystrybucji. Z pomocą przychodzi niezawodna Stacja Falenica, gdzie można takie filmy obejrzeć w kinowych warunkach. Co ciekawe zgromadzona grupa młodzieży zachowywała się wzorowo z przejęciem śledząc hokejowe potyczki bohaterów.

 

Zalety:

+ kultowy sport Czechów

+ wyrazistość bohaterów

+ różnorodność sytuacji społecznych

+ obszerne potyczek hokejowych

+ pozytywny przekaz

+ Haśek

 

Wady:

- sztampowe

- przewidywalne

- zbyt wiele wątków drugoplanowych

- niszowa dystrybucja

 

tytuł oryginalny: Děti Nagana

produkcja: Czechy

rok: 2023

gatunek: familijno-sportowy

premiera: 2 lutego 2024

dystrybucja: Fundacja Filmowa Warszawa

 

  • reżyseria, scenariusz: Daniel Pánek

  • obsada: Thomas Richard Brenton, Klára Issová, Hynek Čermák, Otakar Brousek, Štěpánka Fingerhutová

 

obejrzane, w sobotę 17 lutego 2024, o godz. 11:15, w kinie Stacja Falenica na małej sali Szpak

Commenti


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page