„The Old Oak”: właściciel pubu (ocena: 7/10 – za szczeniaka)
Konfrontacja syryjskich uchodźców i sfrustrowanych irlandzkich górników, w najprawdopodobniej ostatnim filmie brytyjskiego obserwatora życia społecznego.
Do północnej Irlandii przybywa grupa uciekających przed wojną Syryjczyków, głównie kobiety i dzieci. Przez hermetyczną lokalną społeczność zostaje przywitana nieprzychylnie, wręcz wrogo. Życie mieszkańców skupia się wokół ostatniego miejscowego pubu, którego właściciel dostrzega potrzebę pomocy nowo przybyłym.
Ken Loach jest wnikliwym obserwatorem życia społecznego. W swoich filmach przedstawia je w sposób jednostronny, czarno-biały. Przybysze są wzorem wszelkich cnót, a ich pobyt w Europie tylko wynikiem wyższej konieczności wojennej. Brytyjczycy to natomiast sfrustrowani likwidacją górnictwa nacjonaliści i pijacy spędzający swoje dnie tylko przy szklance piwa. Dopiero tragedia ludzka skruszy ich serca. Jedynie właściciel pubu jest postacią wielowymiarową i to on jest w centrum uwagi. Wzrusza szczególnie historia jego psa, trudna do przetrwania dla miłośników zwierząt.
To klasyczny film tego reżysera, oparty na dialogach, drobiazgowej kompozycji scen. Ale dość luźnej i chaotycznej narracji. Spodoba się głównie osobom podzielającym poglądy reżysera, który zapowiada iż to jego ostatnia produkcja. Mając na uwadze podeszły wiek może tak być - dla kina oczekującego wyrazistego współczesnego podejścia do problemów społecznych byłaby to dużo strata. Szczególnie, że jego nowe dzieło jest jakby bardziej optymistyczne (mimo wszystko w porównaniu do poprzednich filmów) i przystępniejsze dla widza.
Zalety:
+ obserwacje społeczne
+ postać właściciela pubu
+ historia szczeniaka
+ dialogi
+ drobiazgowa konstrukcja scen
+ oddanie szarości i trudów życia codziennego
+ małe konflikty – wielkie emocje
+ pozytywne końcowe przesłanie
+ przystępniejsze dla szerszej publiczności
Wady:
- jednostronny obraz rzeczywistości
- proimigrancka agitka
- skróty scenariuszowe
- chaotyczna narracja
produkcja: Wielka Brytania, Francja, Belgia
rok: 2023
gatunek: dramat społeczno-imigrancki
dystrybucja: Aurora Films
festiwale: 17 Festiwal Dwa Brzegi 2023, Cannes
reżyseria: Ken Loach
scenariusz: Paul Laverty
zdjęcia: Robbie Ryan
montaż: Jonathan Morris
muzyka: George Fenton
obsada: Dave Turner, Debbie Honeywood, Andy Dawson, Reuben Bainbridge, Col Tait, Ebla Mari, Abigail Lawson, Joe Armstrong, Alex White, Trevor Fox, Laura Lee Daly, Chris Gots, Andrea Johnson
Obejrzane w ramach 17 Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą, w piątek 4 sierpnia 2023 roku, o godz. 18:30 w kinie We Love Cinema
Comments