top of page

"Saint Omer” – proces dzieciobójczyni (ocena: 6/10 – za Senegal)Dramat sądowy odchodzący od kanonu gatunku.

Przed francuskim sądem staje imigrantka z Senegalu oskarżona o utopienie swojego rocznego dziecka. Proces obserwuje inna kobieta, pisarka, zainteresowana przebiegiem.

Filmowy sposób na ekscytujący dramat: rozprawa sądowa, zajmujący wynik procesu, wyrazistość bohaterów, słowne pojedynki oskarżyciela z adwokatem czy też świadków z oskarżonym. Pozornie wszystko w tym filmie jest z kanonu tego gatunku. Ale na każdym etapie występuje wyłom. Oskarżona nie jest postacią, z która można sympatyzować, bo jej straszny czyn wydaje się dokonany z premedytacją. Co więcej – to nie wokół niej toczy się akcja, a wokół dziewczyny która jest obserwatorem procesu. Film zawiera długie sceny dialogów na sali sądowej, ale w pewnym momencie co innego staje się ważniejsze, nawet wykraczającego poza realia rzeczywistości.

 

Produkcja pozostaje jednak typowym filmem dialogowym, wymagającym skupienia i uwagi. W tym kontekście jest przesadnie przeciągnięty. I brakuje jednoznacznego finału czy też przesłania. Inna sprawa iż to wywołuje dyskusje i skłania do różnorakich interpretacji.

 

Produkcja była pokazywana w Polsce niszowo w kinach studyjnych, mimo że była francuskim kandydatem do Oscara. Została uznana za jeden z siedmiu ważnych filmów roku 2023 i dostąpiła zaszczytu dodatkowych seansów w ramach cyklu kina LAB. Ciekawe doświadczenie, ale jakiś niedosyt pozostaje.

 

Zalety:

+ konwencja dramatu sądowego

+ napięcie dialogów

+ wyrazistość tematu

+ poprawne aktorstwo

+ zderzenie kultury europejskiej i afrykańskiej

+ kobiece spostrzeżenia

+ nominacja oscarowa, w Polsce wybrany do grona najlepszych filmów dystrybuowanych w 2023 roku

 

Wady:

- monotonne dialogowo

- antypatyczna oskarżona

- przedłużone

- bez jasnych konkluzji

 

produkcja: Francja

rok: 2022

gatunek: dramat sądowo-feministyczny

dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

premiera: 15 września 2023

 

  • reżyseria: Alice Diop

  • scenariusz: Alice Diop, Marie N'Diaye

  • obsada: Kayije Kagame, Guslagie Malanga, Aurélia Petit, Valérie Dréville, Robert Cantarella, Xavier Maly, Salimata Kamate, Thomas de Pourquery

 

 

obejrzane z MM w niedzielę 6 lutego 2024 roku, o godzinie 18:30, w kinie Kultura sala Rejs

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page