top of page

„Różyczka 2” – Gajos Kaczyńskim (ocena 7/10 za Boczarską)


Z polityki same nieszczęścia.

Joanna jest zaangażowaną społecznie europarlamentarzystką. Tragiczne wydarzenie skłania ją do emocjonalnej wypowiedzi uruchamiającej niespodziewany pomysł polityczny. Wówczas wychodzą mroczne tajemnice z komunistycznej przeszłości.

Sensowny scenariusz oparty na współczesnej sytuacji politycznej: podział polskiej sceny politycznej, konflikt prawicowo-lewicowy, terroryzm, napływ imigrantów, z wykorzystaniem mrocznych tajemnic z komunistycznej przeszłości: agenci, donosiciele, emigracja, antysemityzm. Niespodziewanie udało się wykorzystać do stworzenia drugiej części historii z okresu reżimu komuny i antysemickich wydarzeń marcowych z 1968 roku. Na pierwszy plan wychodzi jednak współczesny obraz Polski – z czytelnymi aluzjami do najważniejszych polityków. Wręcz można powiedzieć, że ten film (wchodzący do kin już na szczęście po wyborach parlamentarnych) może okazać się profetyczny – pomysł kandydatury kobiety na prawicową prezydent to pomysł podany jak na tacy przegranej właśnie formacji politycznej. Czyżby reżyser, prywatnie mąż byłej kandydatki na prezydenta, miał taką intuicję?


Film jest sprawnie rozpisanym thrillerem polityczno-dramatycznym. W centrum pozostaje silna osobowość protagonistki w tragicznym momencie swojego życia. Co prawda niektóre szczegóły scenariusza są mocno naciągane, ale można je pominąć, bo film ogląda się dobrze. Raczej kieruje się w stronę thrillera sensacyjnego, niż rodzinnego dramatu. Daje również perspektywę kolejnej części, co może być zaskakujące, ale i ryzykowne. Wydaje się, że trudno będzie przekonać widzów do współczesnych kontynuacji historii nierozerwalnie związanej z komunistyczną przeszłością. Dodatkowo recenzje są mało przychylne, a produkcja Kidawy-Błońskiego wchodzi do kin w okresie konkurencji z oscarowymi „Chłopami”.


Podkreślić warto rolę Magdaleny Boczarskiej, która dwoi się troi – dosłownie. Do tego Gajos w naprawdę przekonującej roli czytelnie nawiązującej do przywódcy czołowej, będącej akurat w momencie dystrybucji filmu w sporym kłopocie, formacji politycznej.


Zalety:

+ polityczny scenariusz

+ profetyczny pomysł prezydencki

+ nawiązania do pierwszej części

+ aluzje do realnych postaci życia politycznego

+ rola Boczarskiej

+ sprawne operowanie różnicami kostiumowymi w retrospekcjach

+ warszawskie lokacje


Wady:

- wątpliwa sensowność kontynuacji

- drobne wpadki scenariuszowe

- przerysowana postać byłego ubeka

- powierzchowne potraktowanie tła politycznego

- dystrybucja w okresie „chłopskiej” konkurencji


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: thriller polityczno-historyczny

premiera: 20 października 2023

dystrybucja: Monolith Films


  • reżyseria: Jan Kidawa-Błoński

  • scenariusz: Maciej Karpiński, Agatha Dominik

  • obsada: Magdalena Boczarska, Janusz Gajos, Maria Seweryn, Adrian Topol, Robert Więckiewicz, Jacak Braciak, Mateusz Banasiuk, Paweł Małaszyńskiobejrzane z MM, w piątek 20 października 2023 roku, o godz. 17:00, w Cinema City Promenada

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page