top of page

"Polowanie” – król na burmistrza (7/10 za obwodnicę)


Uczciwy człowiek w zderzeniu z lokalnymi układami.

Lokalny przedsiębiorca odważnym aktem uratowania napadniętej kobiety otwiera sobie drzwi do politycznej kariery. Ludziom doskwiera niedoposażony szpital i brak obwodnicy.

Ukazane zostały patologie małomiasteczkowych układów: korupcja, nepotyzm, kolesiostwo. Głównym motywem jest temat budowy obwodnicy: wykupywanie gruntów od prywatnej firmy, która „przypadkiem” kupiła akurat te odpowiadające trasie, ukrywanie analiz alternatywnych rozwiązań, zastraszanie rolników. Zapewne w wielu prawdziwych przypadkach dokładnie tak to wyglądało. Człowiek spoza układu, a takim jest bohater filmu, ale wsiąknie w układ, albo zostanie potraktowany brutalnie, z próbą usunięcia włącznie.


Produkcja powołuje się na prawdziwe przypadki. Do inspiracji przyznaje się burmistrz Jarocina. Wydaje się jednak, że zebrano wiele przypadków z różnych nadużyć. I to staje się problemem filmu, bo traci on na wiarygodności poprzez swoje przerysowania. Nie pomaga również rozwleczona czasowo i chaotyczna narracja. Nie przypadkiem reżyser Paweł Chmielewski ma skłonności do produkcji serialowych, i to takich mało ambitnych („Klan”, „Pierwsza miłość”).


Ze względu na tematykę powinien być to ważny film, skłaniający do refleksji, przyciągający szeroką publiczność. Niestety przechodzi praktycznie niezauważony. Nie pomaga okres premiery, gdy polska partia polityczna od lat potępiająca układy, sama przechodzi w niesławie do opozycji. Film także ze względu na sponsorów jest kojarzony z narracją Prawa i Sprawiedliwości, co niewątpliwie mu szkodzi.


Zalety:

+ ukazanie małomiasteczkowych układów

+ wyrazisty bohater

+ nawiązanie do realnych wydarzeń


Wady:

- przerysowania scenariuszowe

- chaotyczna narracja

- przeskoki czasowe

- kiepska promocja

- łatka filmu PiSowskiego


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: dramat społeczno-polityczny

premiera: 10 listopada 2023

dystrybucja: TVP


  • reżyseria: Paweł Chmielewski

  • scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Paweł Chmielewski

  • zdjęcia: Maciej Edelman

  • muzyka: Marek Kuczyński

  • montaż: Maciej Niemiro

  • kostiumy: Katarzyna Piątek

  • obsada: Michał Czernecki, Magdalena Walach, Andrzej Andrzejewski, Artur Barciś, Kamila Kamińska, Ewa Kasprzyk, Szymon Piotr Warszawski, Piotr Cyrwus, Krzysztof Janczar, Andrzej Zaborski, Maksymilian Obst


obejrzane w środę 15 listopada 2023, w kinie Cinema City Białołęka

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page