top of page

„Lato, kiedy nauczyłam się latać”: wakacje z babcią (ocena: 4/10 – za Chorwację)


Wakacyjne rozterki nastolatki.

Zamiast na obóz z koleżankami, nastolatka wyjeżdża z babcią do Chorwacji, gdzie odkrywa tajemnice z młodości swojej matki.

Dobry motyw na kino młodzieżowe, bo jakże wielu musiało jechać na niechciane wakacje z rodzicami. A co dopiero z mało sympatyczną babcią, chociaż babcie częściej są spoko. Jak to w takich sytuacjach bywa i na takim wyjeździe może być ciekawie, szczególnie gdy jest to sentymentalna podróż do miejsca dzieciństwa swoich rodziców.


Produkcja nie wykorzystuje potencjału. Zapewne tkwił on w wersji książkowej. Widoczne są jednak problemy adaptacyjne. Aby zmieścić się w formacie filmowych wątki są skracane, a przeskoki mało czytelne. Główna bohaterka jest nawet sympatyczna, ale jej losy mało angażujące.


To kiepski film realizacyjnie. Szczególnie rażą dialogi i sztywna gra aktorska. Jak do tego dodać drewniany polski dubbing, to nawet chorwackie krajobrazy tego nie rekompensują.


Film odpowiedni na młodzieżowe festiwale typu Ale Kino i Kino Dzieci, gdzie nawet był nagradzany. Ale na dystrybucję kinową, szczególnie w multipleksach to jednak wyjątkowa chała – jak to mówi młodzież.


Zalety:

+ sympatyczna bohaterka

+ wartka narracja

+ młodzieżowy klimat

+ chorwackie wybrzeże


Wady:

- rwana narracja

- problemy adaptacyjne

- mało angażujące

- słabe aktorstwo

- polski dubbing


tytuł oryginalny: Leto kada sam naučila da letim

produkcja: Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja

rok: 2022

gatunek: familijno-młodzieżowy

premiera: 14 lipca 2023

festiwale: Ale Kino, Kino Dzieci


  • reżyseria: Radivoje Andrić

  • scenariusz: Ljubica Luković na podstawie powieści Jasminki Petrovic

  • obsada: Klara Hrvanovic, Olga Odanović, Snježana Sinovčić, Žarko Laušević, Luka Bajto, Ema Kereta Rogic, Benjamín Lacko, Vanda Boban, Marijana Mićić

  • polski dubbing: Dara Domitrz, Barbara Zielińska, Hanna Kinder-Kiss, Zbigniew Konopka, Antoni Scardina, Laura Bączkiewicz, Antoni Kwiecień, Kinga Tabor-Szymaniak, Ryszard Olesiński


obejrzane 21 lipca 2023 roku w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page