top of page

"Gdy rodzi się zło” – zgnilizna (ocena: 5/10 – za Argentynę)Argentyńska masakra na młotek i siekierę.

Bracia zamieszkujący wiejską chatę odnajdują w lesie zmasakrowane zwłoki (przecięte na pół!!!). Chcąc wyjaśnić sprawę napotykają gnijącego człowiek w pobliskim domostwie.

Już pisząc opis zalążka fabuły można czuć odrazę do tego filmu. W horrorach często o to właśnie chodzi. Krwawych scen w tej argentyńskiej produkcji nie brakuje. Fani gatunku powinni być usatysfakcjonowani. W odróżnieniu od produkcji komercyjnych nie szafuje się sztuczną krwią, ale za to wymyślnością i szokującym kontekstem sceny. Wątpliwości może jedynie budzić wykorzystanie młodych aktorów, bo nie wiadomo jaki był ich udział w drastycznych scenach.

 

Odmienność tego horroru związana z krajem produkcji jest nad wyraz widoczna. Surowa forma realizacji, oszczędność w dialogach, ubogi podkład muzyczny, brak efektów dźwiękowych. Nie oznacza to jednak, że film nie wywiera wrażenia na widzu. Wręcz udowadnia że nie dźwiękiem i sztuczną krwią buduje się napięcie.

 

Problemem jest natomiast scenariusz i chaotyczna narracja. Również typowa dla kina południowoamerykańskiego. W tym przypadku jednak powoduje, iż film w małym stopniu angażuje. Pozostaje po wyjściu z kina wspomnienie kilku brutalnych, chociaż oryginalnych scen.

 

Opinie co do tej produkcji są różnorakie. Pojawiają się zachwyty nad oryginalnością, ale również opinie iż poza nadmiernym okrucieństwem niewiele wnosi. Film pojawia się w szerokiej dystrybucji, w tym w multipleksach. Wizyta w kinie na własną odpowiedzialność.

 

Zalety:

+ poziom krwawości

+ południowoamerykański klimat

+ surowy obraz

+ wyrazistość bohaterów

+ dystrybucja kinowa

 

Wady:

- marny scenariusz

- chaos w narracji

- wykorzystywanie dzieci

- słabo rozpisane dialogi

- niski budżet

 

tytuł oryginalny: Cuando acecha la maldad

produkcja: Argentyna

rok: 2023

gatunek: krwawy horror

dystrybucja: 9th Plan

data premiery: 21 marca 2024

 

  • reżyseria, scenariusz: Demián Rugna

  • obsada: Ezequiel Rodríguez, Demián Salomón, Silvina Sabater, Virginia Garófalo, Paula Rubinsztein, Luis Ziembrowski, Marcelo Michinaux, Emilio Vodanovich, Lucrecia Nirón Talazac

 

 

obejrzane w poniedziałek 25 marca 2024 roku, o godzinie 22:00, w kinie Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page