„Szkoła magicznych zwierząt”: ruda Ida rudy lis (ocena: 6/10 – za Rabbata)
- Andrzej
- 13 wrz
- 2 minut(y) czytania
Ida, rudowłosa nastolatka, trafia do nowej szkoły. Jak wiadomo, rudym nigdy nie jest łatwo, a Ida od początku czuje się trochę wyobcowana. Na szczęście jej los odmienia lis Rabbat.
Fabuła filmu jest dobrze rozpisana i przemyślana w kontekście młodszej widowni. Poszczególne wątki rozwijają się w logiczny sposób, a bohaterowie – zarówno dzieci, jak i nauczyciele – są wyraźnie zarysowani. Motyw magicznych zwierząt, które pełnią funkcję przyjaciół i opiekunów, nadaje filmowi ciepła i edukacyjnego wymiaru. Widzowie uczą się wartości współpracy, odwagi i empatii, a równolegle mogą śledzić humorystyczne sytuacje wynikające z konfliktów szkolnych.
Co warto podkreślić, film stawia na pozytywną, lekką atmosferę. Brak w nim przemocy czy mocnych scen – to czysty, familijny odbiór, który sprawdzi się zwłaszcza przy młodszych dzieciach. Realizacja jest poprawna: scenografia, kostiumy, efekty wizualne i montaż wspierają fabułę, choć nie oferują nic nadzwyczajnego dla starszego widza. Jeśli coś kuleje, to przede wszystkim polski dubbing.
Humor jest lekki i prosty, czasem infantylny, ale dla docelowej grupy wiekowej powinien być w pełni zrozumiały. Film nie stara się konkurować z wielkimi produkcjami fantasy, jak Harry Potter, lecz w zamian oferuje przyjemny, bezpieczny seans i przesłanie o przyjaźni, współpracy i odwadze.
„Szkoła magicznych zwierząt” to solidne niemiecki kino familijne, z wyrazistymi bohaterami i pozytywnym przesłaniem.
Plusy:
prosta, zrozumiała fabuła
wyrazistość głównych bohaterów
sympatyczne, pomysłowe zwierzątka
motyw szkolnych przyjaźni i rywalizacji
pochwała współdziałania i lojalności
ciepły humor
barwna scenografia i kostiumy
dobre tempo narracji
przyjazna atmosfera
Minusy:
infantylne
schematyczne, przewidywalne rozwiązania fabularne
słaby polski dubbing
uproszczone konflikty, brak większych napięć dramatycznych
teatralne aktorstwo dziecięce
problemy z dystrybucją popandemiczną
Polecane dla:
dzieci w wieku szkolnym
rodziców szukających bezpiecznego kina familijnego
miłośników gadających zwierząt i magicznych przygód
fanów Harry Pottera
zainteresowanych historiami o przyjaźni, lojalności i współpracy
nauczycieli i pedagogów
ciekawych europejskich produkcji familijnych
lubiących lekkie, ciepłe kino z odrobiną magii
rudych
dyrektorów szkół
Twórcy:
reżyseria: Gregor Schnitzler
scenariusz: John Chambers, Viola Schmidt
obsada: Emilia Maier, Leonard Conrads, Loris Sichrovsky, Nadja Uhl, Justus von Dohnányi, Heiko Pinkowski, Marleen Lohse, Milan Peschel, Max von der Groeben
polski dubbing: Teresa Zdanowska, Klaudiusz Kaufmann, Bruno Tomczyk, Cezary Nowak, Patryk Siemek, Barbara Zielińska, Krzysztof Krupiński, Anna Gajewska, Beata Wyrąbkiewicz
tytuł oryginalny: Die Schule der magischen Tiere
produkcja: Niemcy, Austria
gatunek: familijne fantasy zwierzęco-szkolne
rok: 2021
premiera kinowa: 17 marca 2023 roku
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwale: Młode Horyzonty
obejrzane: w sobotę, 6 września 2025 roku, w trakcie podróży z Krakowa do Warszawy, w serwisie Canal Plus












Komentarze