top of page

„Dungeons & Dragons: Złodziejski honor”: zły Hugh Grant (ocena: 6/10 – za zmiennozwierzaka)


Baśniowa adaptacja gry komputerowej, podlana poczuciem humoru.

Córka bohatera jest przetrzymywana przez okropnego Hugh Granta. Zbiera on więc specyficzną drużynę aby odzyskać pierworodną.

Adaptacje gier komputerowych zazwyczaj w kinie mają „pod górkę”. Szczególnie gdy chcą pogodzić i tych którzy grę, czyli przede wszystkim postacie – znają, i tych którzy przyszli ich poznać do kina. Tym razem twórcy wychodzą obronną ręką, co prawda kosztem przegadania (historie są „opowiadane”), przeciągnięcia (każdy bohater ma swoje „pięć minut”), urywanie wątków (aby można było prowadzić główną historię). Udaje się je zakryć luźnym podejściem do opowiadanych historii, a przede wszystkim wartką, poprawnie zrealizowaną akcją.


Nie jest to film, który na dłużej zapada w pamięć, ale znajda się sceny które są ciekawe, może nawet oryginalne. Zdecydowanie na czoło wyczuwa się ta z pytaniami do umarlaków (uwzględniona także po napisach, co świadczy że twórcy też wyczuli jej komediowy potencjał), ucieczka w formie „zmiennozwierzęcej” oraz chłodzenie herbaty Hugh Granta. Ważne także, że nie przesadzono z efektami specjalnymi, co w pewien sposób odróżnia tą produkcję od tych, gdy jest to podstawowy sposób uatrakcyjnienia. Warto również przejrzeć repertuar, bo film zaproponowano w wielu wersji: wydaje się że wybór tej z napisami w formacie ScreenX dodatkowo wpłynął na pozytywną ocenę.


Jeżeli kino ma służyć do dobrej zabawy i dwugodzinnej rozrywki to jedyne co można zarzucić twórcom to te kilkanaście minut za długiego formatu. A że za dwa miesiące nikt o tym filmie nie będzie pamiętać, oprócz tych którzy nastawiają się na pozakinową dystrybucję, to przywara większości współczesnych produkcji.


Zalety:

+ dobre tempo

+ baśniowy nastrój

+ oryginalność bohaterów

+ poprawna kompozycja scen

+ podlane poczuciem humoru

+ Hugh Grant

+ pytania dla nieboszczyków + scena po napisach

+ wersja ScreenX


Wady:

- przegadane

- przesycone postaciami i wątkami

- przeciągnięte

- mało zapadające w pamięć

- przydługawy tytuł


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

produkcja: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia, Islandia

rok: 2023

gatunek: przygodowe fantasy

data premiery: 14 kwietnia 2023

dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.


  • reżyseria: Jonathan Goldstein, John Francis Daley

  • scenariusz: John Francis Daley, Jonathan Goldstein

  • obsada: Chris Pine, Rege-Jean Page, Michelle Rodriguez, Justice Smith, Sophia Lillis, Hugh Grant, Chloe Coleman, Jason Wong, Daisy Head

Commentaires


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page