top of page

„24 godziny”: eksmisje (ocena: 5/10 – za Penélope)


Jeden dzień z życia niesympatycznych bohaterów.

Prawnik nie zdąży odwieść syna na szkolną wycieczkę, bo jest świadkiem aresztowanie małej dziewczynki. W innej części miasta pracownik budowy nie odbiera telefonów od swojej matki (a telefonów od matki można nie odbierać tylko w dwóch przypadkach: bzykania i oglądania meczu piłki nożnej). Kasjerka ze sklepu walczy o swoje mieszkanie aby uchronić się przed eksmisją.

Głównym problemem tego filmu są bohaterowie. To akurat najmniej odpowiednie na nich określenie, bo od początku są oni niezdarni, antypatyczni i nie wzbudzający jakiegokolwiek zainteresowania. Film przedstawia równolegle prowadzone historie kilku osób. Żadne z nich się nie wyróżnia. W sposobie narracji panuje chaos. Rozłożenie akcentów pomiędzy poszczególne postacie mało czytelne. Dodatkowo bliskie kamerowanie nie pomaga w śledzeniu ich losów.


Celem produkcji miało być ukazanie trudnego życia codziennego mieszkańców miejscowości w Hiszpanii: problemy lokalowe, ekonomiczne, trudny status obcokrajowców, konflikty rodzinne i mierne perspektywy na przyszłość. O tym że głównym wątkiem są eksmisje dowiadujemy się jednak głównie z napisów końcowych.


Film znalazł w Polsce dystrybutora, co w przypadku hiszpańskiej, a w dodatku tak przeciętnej scenariuszowo produkcji, nie było oczywiste. Tudzież jakkolwiek pożądane. Niestety poza nazwiskiem znanej aktorki niewiele przyciąga do kin. Są widzowie którzy opuszczają salę już w pierwszym kwadransie.


Zalety:

+ hiszpańskie realia

+ prospołeczne spojrzenie

+ mozaikowa narracja

+ magia Penélope Cruz


Wady:

- irytująco niezdarni bohaterowie

- mało angażujące

- bliskie kamerowanie

- słabe rozłożenie akcentów

- wyświechtany polski tytuł


Zwiastun:


tytuł oryginalny: En los márgenes

produkcja: Hiszpania

rok: 2022

gatunek: dramat

data premiery: 2 czerwca 2023

dystrybucja: Galapagos Films


  • reżyseria: Juan Diego Botto

  • scenariusz: Juan Diego Botto, Olga Rodríguez

  • zdjęcia: Arnau Valls Colomer

  • montaż: Mapa Pastor

  • muzyka: Eduardo Cruz

  • obsada: Penélope Cruz, Luis Tosar, Adelfa Calvo, Christian Checa, Juan Diego Botto, Aixa Villagrán, Font García, Mª Isabel Díaz Lago, Sergio Villanueva, Nur Levi

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page