top of page

"Sound of Freedom. Dźwięk wolności" – handel dziećmi (7/10 za rodzeństwo)


Współcześnie na świecie jest więcej niewolników, niż w okresie gdy było ono legalne. Większość z nich to dzieci.

Rodzeństwo zostaje rozdzielone przez porywaczy dzieci na prostytucję. Amerykański agent rozpoczyna prywatne śledztwo i poszukiwania.

Wstrząsająca tematyka. Okazuje się, że porwania młodych dzieci i wykorzystywanie ich jest na porządku dziennym. Proceder jest tak powszechny i trudny do wytropienia ze względu na powiązania z bogatymi i opiniotwórczymi środowiskami. Sam fakt, że ten film przez pięć lat nie mógł przebić się do kin mówi wiele, chociaż przyczyny nie są do końca takie jak twierdzą twórcy.


Szokująca historia przedstawiona została w realistyczny, momentami wręcz paradokumentalny sposób. Nie wolny od pretensjonalnego podejścia i mówienia wielkimi literami. Ale taka forma jest celowa, bo film skierowany jest do szerokiej widowni z jasnym celem uświadomienia skali procederu. Twórcy nawet pozwalają sobie na nietypową scenę po napisach wprost zachęcając do autopromocji filmu.


W Polsce dodatkową przeszkodą jest dystrybutor kojarzony z kinem religijnym. Błędem byłoby zastępować dyskusję handlu dziećmi medialnymi burzami o niecnych procederach w środowiskach kościelnych. Każdą krzywdę dziecka należy potępiać, a nie porównywać. Bo jakaż różnica dla młodego chłopca czy gwałci go lewacki producent filmowy, czy wysoko postawiony biskup?


Najwyraźniej nietypowe zabiegi marketingowe i bezpośrednia forma przynoszą efekt. Film jest hitem frekwencyjnym, także w polskich kinach sale się zapełniają. Czy to pomoże w walce z niecnym procederem? Do tego bardzo daleka droga.


Zalety:

+ tematyka handlu dziećmi

+ paradokumentalna forma

+ siła przekazu

+ wiarygodne aktorstwo dziecięce

+ szeroka dystrybucja i sukces frekwencyjny


Wady:

- momentami zbyt pretensjonalne

- biało-czarna wizja świata

- problem z przebiciem się do świadomości

- nie do końca prawdziwe argumenty marketingowe


tytuł oryginalny: Sound of Freedom

produkcja: Stany Zjednoczone, Meksyk, Kolumbia

rok: 2023

gatunek: dramat paradokumentalny

premiera: 15 września 2023

dystrybucja: Rafael Film


  • reżyseria: Alejandro Monteverde

  • scenariusz: Alejandro Monteverde, Rod Barr

  • obsada: Jim Caviezel, Bill Camp, Mira Sorvino, Kurt Fuller, Scott Haze, Cristal Aparicio, Javier Godino, Lucás Ávila, Yessica Borroto Perryman, Manny Perez, Eduardo Verástegui


obejrzane z MM, we wtorek 26 września 2023 roku, o godz. 18:50, w kinie Cinema City Sadyba Best Mall

ความคิดเห็น


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page