top of page

„Radiostory”: dziki kraj (ocena: 6/10 – za Trójmiasto)


Kto nie dorobił się zaraz po upadku komuny – ten gapa, albo … uczciwy człowiek.

Wracającego ze Szwecji Jacka Waldemara witają strajki i szara rzeczywistość. Jest początek lat 90-tych ubiegłego wieku. Przemiany w Polsce nabierają tempa. Na Pomorzu działa jedna instytucja radiowa rodem z PRL - Radio Trójmiasto. Emigrant rzuca za przywiezione dolary wyzwanie tworząc radio Nordic, na spikerkę angażuje poznaną w barze blondynkę.

Polska to dziki kraj: łapówki, układy, wykorzystywanie pracowników, sentyment do okresu komuny. Przynajmniej tak było 30 lat temu. Ten film to przypomina i uwidacznia. Bo może obecnie nie wszyscy o tym pamiętają, czy też w ogóle wiedzą. Niestety tak się tworzyły fortuny ludzi, którzy dzisiaj mają wpływy: na kombinowaniu, oszukiwaniu, przekupywaniu. Dlatego współcześnie mamy taką Polskę, a nie inną.


Chwała twórcom za podjęcie takiej tematyki. Za wiarygodne ukazanie tamtejszych czasów. Także filmowo: pod względem kostiumów, scenografii, lokacji i charakteryzacji to film co najmniej poprawny uwzględniając niski budżet. Dużo gorzej jest reżysersko: widać brak w umiejętności opowiadania historii, montażu, doboru ujęć. Także aktorsko jest bardzo amatorsko. To niestety obniża przesłanie. Wygląda ten film jakby był realizowany amatorsko na początku lat 90-tych. Tak jak radiostacje, które rzucają wyzwanie tym utrwalonym w państwie nakazowo-rozdzielczym.


Polska produkcja słabo promowana, z nieatrakcyjnym plakatem i niszowym dystrybutorem. To nie mogło pomóc w kinowej frekwencji. Ale może się ta produkcja jeszcze odnajdzie, bo równie dobrze można go obejrzeć w domowych warunkach.


Zalety:

+ realia okresu polskiego przełomu gospodarczego

+ postacie z krwi i kości

+ spostrzeżenia społeczne

+ poprawna kreacja rzeczywistości


Wady:

- chaotyczna narracja

- słabe aktorstwo

- widoczny niski budżet

- brak szerszej promocji

- fatalny plakat


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: komediodramat historyczny

data premiery: 16 czerwca 2023

dystrybucja: Mayfly


  • reżyseria, scenariusz: Maciej Hydr

  • zdjęcia: Aleksander Krzystyniak, Michał Środek

  • montaż: Jakub Kopeć

  • charakteryzacja: Dominika Hamziuk, Katarzyna Gulbierz

  • obsada: Piotr Głowacki, Agata Moszumańska, Dariusz Majchrzak, Bogdan Kalus, Tomasz Więcek, Grzegorz Gzyl, Ireneusz Pastuszak, Piotr Witkowski

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page