top of page

„Martwe zło: Przebudzenie”: nad jeziorem i w kamienicy (ocena: 4/10 – za krwistość)


Najgorsza dla horroru jest obojętność widza.

Wakacyjny wypad nad jeziorem kończy się krwawą rzezią. Jak do niej doszło wyjaśnią wydarzenia sprzed doby w pewnej kamienicy.

Rozpoczyna się krwawo i tak już pozostaje. Akcja jednak przenosi się znad jeziora (co jest raczej tylko hołdem dla poprzednich filmów serii) do dusznej kamienicy. Jeden dzień w formie retrospekcji ma pokazać jak doszło do tragicznych wydarzeń. Problem w tym, że to powiązanie jest bardzo słabe, a główną osią narracji zupełnie inny bohaterowie. Rodzina, w której matka wychowuje dwójkę dzieci i ma imprezową przeszłość z przybyłą siostrą. Katalizatorem wydarzeń jest trzęsienie ziemi i odnalezienie starych płyt gramofonowych. Co prawda motyw rodzinny mógł być ciekawy, ale nie został należycie naświetlony. Także kameralność kamienicy nie zostaje należycie wykonana. W efekcie film jest wyjątkowo nieangażujący, co skreśla go na tle szeroko rozpowszechnionej konkurencji w horrorach. Brakuje też poczucia humoru, wszystko wydaje się nad wyraz poważne.


Akceptując brak sensownego scenariusza, miałkość dialogów i słabe aktorstwo pozostaje jedynie „rozkoszować” się tryskającą krwią i rozmaitymi sposobami jej wywoływania. Czy to wystarczający magnes dla zwolenników tego rodzaju kina? Raczej nie, bo jednak już wszystko w tej materii zostało "wyplute". I te 6,5 hektolitrów sztucznej krwi wykorzystane w tej produkcji poszło raczej na marne.


Zalety:

+ dużo krwi

+ dobre tempo

+ charakteryzacja

+ kameralność kamienicy


Wady:

- nieangażujące

- słabe scenariuszowo i dialogowo

- sztywne aktorsko

- brak uzasadnienia retrospekcji

- na poważnie

- liczne szablony i klisze

- zmarnowane hektolitry sztucznej krwi


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Evil Dead Rise

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: horror

data premiery: 21 kwietnia 2023

dystrybucja: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.


  • reżyseria, scenariusz: Lee Cronin

  • obsada: Lily Sullivan, Alyssa Sutherland, Morgan Davies, Gabrielle Echols, Nell Fisher, Mirabai Pease, Richard Crouchley, Anna-Maree Thomas, Noah Paul

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page