top of page

„Co w trawie gra”: mrówka i pasikonik (ocena: 6/10 – za Vivarto)


Urocza i mądra animacja z ... Chorwacji.

Mrówka tuż po ukończeniu szkoły zapodziała się w lesie. Do domu odprowadza ją pasikonik – ten który przegrał z kolegami z zespołu muzycznego losowanie.

Fabuła oparta na zderzeniu pracowitych, ceniących spokój i bezpieczeństwo mrówek, z beztroskimi rozbawionymi, zajmującymi się muzyką pasikonikami. Żyją obok siebie, ale odgrodzone niedostępnym murem. Przypadkowe zderzenie dwóch jednostek prowadzi do kruszenia podziału. Docelowo korzystnego dla obu gatunków – mrówki mogą otworzyć się na luźniejszy tryb życia, a pasikoniki uniknąć zimowej zagłady, którą traktują jako spiskową teorię dziejów – w końcu każdy wie że są tylko trzy pory roku.


Edukacyjnie – proste i mądre. Powinno trafić do młodszych widzów. Promuje pozytywne postawy, poza jednym niezbędnym złym charakterem. Wskazuje na potrzebę tolerancji i wsłuchiwania się w opinie innych. Niby oczywisty przekaz, a jakże rzadki we współczesnym kinie dla najmłodszych widzów.


Pochwała należy się polskiemu dystrybutorowi. Za samo odnalezienie takiej produkcji. To pierwsza, oby nie ostatnia pochwała dla Vivarto, w tym przypadku nie określonego jako „nie warto”. Seansów kinowych jest niewiele, ale jak ktoś będzie miał okazję to dostanie pozytywny przekaz nieobecnych w szerzej dystrybuowanych filmach dla najmłodszych.


Zalety:

+ ładna animacja

+ pozytywny przekaz

+ ciekawa fabuła

+ sympatyczni bohaterowie

+ dialogi

+ polski dubbing nie przeszkadza

+ szacunek za wyszukanie animacji z Chorwacji


Wady:

- infantylne

- mało piosenek

- niszowa dystrybucja kinowa


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Cricket & Antoinette

produkcja: Chorwacja

rok: 2023

dystrybucja: Vivarto

premiera: 24 marca 2023

gatunek: animacja


  • reżyseria: Luka Rukavina

  • scenariusz: Luka Rukavina, Rona Zulj

  • muzyka: Roman Cernjak

  • dźwięk: Bojan Kondres

Bình luận


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page