top of page

"Chłopiec i czapla” – wieża radości wieża samotności (ocena: 5/10 – za stwory)Japońskie anime łączące wszystkie atuty i wady tego gatunku.

Matka nastolatka ginie w pożarze, w trakcie ogarniętej wojną Japonii. Chłopak trafia do nowej rodziny, na skraju świata magii symbolizowanej przez wybudowaną wieżę i nawiedzającą czaplę.

Japoński gatunek oparty na wykorzystaniu animacji porusza zagadnienia poważne: życiowe, rodzinne, egzystencjonalne, moralne. Nie inaczej jest w przypadku tej produkcji, która wręcz kompiluje motywy i symbolikę azjatycką.

 

Głównym bohaterem jest młody chłopak. Geneza jego zachowania rodzinna tragedia – śmierć matki w pożarze. W tle trzeci rok II Wojny Światowej. Konsekwencją przeprowadzka na wieś, gdzie bohater styka się ze światem magicznym. Kreacja świata jest bardzo skomplikowana, a fabuła momentami trudna do ogarnięcia. Na pewno nie jest to film dla młodego, a nawet nastoletniego widza. Bardziej dla badacza kultury japońskiego, albo absolwenta filozofii, czy religioznawstwa.

 

Dla przeciętnego widza jest to produkcja trudna, z mało atrakcyjną animacją, przesycona nadmiarem motywów. Nawet zwolennicy japońskiego anime mogą się w tym pogubić. Wychwycić można przede wszystkim wielość pomysłów na różnorodne stworzenia (często mające rzeczywisty rodowód, ale także i takie zupełnie magiczne) oraz pozytywny przekaz o konieczności dążenia do celu, wiary w magię życia i utrzymywanie wartości rodzinnych.

 

Produkcja zyskała nominację oscarową. W Polsce pojawiła się w szerokiej dystrybucji, nawet z pojedynczymi seansami w kinach IMAX. Dla wyjadaczy nie będzie ona zaskoczeniem, ale dla szarego widza wyzwaniem trudnym do przełknięcia.

 

Zalety:

+ kreacja świata

+ angażująca historia

+ różnorodność napotykanych stworów

+ pozytywne przesłanie

+ pokazy w IMAX

 

Wady:

- wiele niedopowiedzeń

- wtórność historii japońskich anime

- konieczność znajomości symboliki i azjatyckich motywów

- mało atrakcyjna animacja

- nominacja oscarowa na wyrost

 

tytuł oryginalny: Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka

produkcja: Japonia

rok: 2023

gatunek: anime baśniowo-obyczajowe

dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

premiera: 19 stycznia 2024

 

  • reżyseria, scenariusz: Hayao Miyazaki

  • dubbing oryginalny: Karen Takizawa, Keiko Takeshita, Sawako Agawa, Shinobu Ôtake, Soma Santoki

 

 

obejrzane z MM w czwartek 25 stycznia 2024 roku, o godzinie 19:30, w Cinema City Best Mall Sadyba w sali IMAX

תגובות


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page