top of page

„Blisko”: nastoletnia przyjaźń (ocena: 5/10 – za zbliżenia)


Kameralne kino dla koneserów, które znalazło swoje miejsce także w multipleksach.

Trzynastoletni bohater jest zafascynowany swoim rówieśnikiem. Wchodząc w okres dojrzewania stykają się jednak z otoczeniem nieakceptujących takiej bliskości.

Film dzieli się mniej więcej na dwie połowy ważnym zwrotem akcji. Pierwsza to historia przyjaźni wchodzącej w trudny etap dojrzewania chłopców. Ich bliskość zaczyna niebezpiecznie przyjmować podejrzaną skalę nasycenia. Druga połowa, po trudnym do jednoznacznego ogarnięcia suspensie, to konsekwencje wcześniejszych decyzji, w momencie gdy już nie da się zmienić ich konsekwencji. Dla jednych widzów ta pierwsza faza jest bardziej interesująca, dla innych może ta druga. A dla wymagających bardziej żwawej historii jedynie sam suspens pozostanie intrygującą zagadką (może ktoś wie co się naprawdę stało?).


Kameralny, monotonny film, wręcz snująca się narracja. Wzmocniona bliskim kamerowaniem – niezwykle umiejętnym, ale także trudnym w odbiorze. To kino dla koneserów. Pojawiło się nawet na pojedynczych seansach w multipleksach i to chyba nie był najlepszy pomysł.


Celowe niedopowiedzenia są cechą charakterystyczną tej produkcji i tego reżysera. Powodują, że nawet jak w trakcie seansu dominuje poczucie monotonii, to po zakończeniu film wywołuje dyskusje. Pewnie dla niektórych będzie to film o zrodzeniu się uczucia homoseksualnego. Sam bohater, a już na pewno reżyser, nie chciałby aby sprowadzać to na taki poziom dyskusji. Kontakty międzyludzkie kreowane na wczesnym etapie rozwoju emocjonalnego mają dużo szerszy wymiar. I ten film mógłby być przyczynkiem do takich rozważań, ale jest zbyt minimalistyczny aby porwać większą widownię.


Zalety:

+ dopracowane ujęcia

+ przekaz emocjonalny

+ mocny suspens

+ wiarygodne aktorstwo

+ wywołujący dyskusję

+ trafny tytuł


Wady:

- trudny w odbiorze

- pełen niedopowiedzeń

- przesadna kameralność

- zbyt długie wprowadzenie

- sprowadzenie do tematu homoseksualnego


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Close

produkcja: Belgia, Holandia, Francja

rok: 2022

dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

premiera: 17 lutego 2023

gatunek: dramat


  • reżyseria: Lukas Dhont

  • scenariusz: Angelo Tijssens, Lukas Dhont

  • muzyka: Valentin Hadjadj

  • zdjęcia: Frank van den Eeden

  • montaż: Alain Dessauvage

  • scenografia: Eve Martin

  • kostiumy: Manu Verschueren

  • obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker, Igor van Dessel, Kevin Janssens, Marc Weiss, Léon Bataille

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page