top of page

"Święto ognia" – cztery dramaty (8/10 za poroże)


Niezwykła umiejętność pogodnego opowiadania smutnych historii.

Anastazja urodziła się z porażeniem mózgowym. Jej starsza siostra marzy o karierze baletnicy. Ojciec po odejściu żony musi sobie radzić, z pomocą pogodnej sąsiadki.

Poruszający, piękny film. Zarówno pogodny, jak i przygnebiający. Historia sparaliżowanej od dziecka dziewczyny, która jednak ma swoje ambicje, marzenia i potrzeby. Jej siostra, której losy wprowadzają baletowy charakter – wyróżniona poprzez tytuł. I rodzice: zagubiony ojciec oraz matka – najbardziej tajemnicza historia. To rodzina niezwykle ciężko dotknięta przez los. A jednak są chwile szczęścia, sukcesów, radości. Czyż te historie to nie dowód na to, że nawet z najgorszej opresji można w życiu wyjść zwycięsko? Jeżeli kino daje widzowi takie przesłanie to jest wielka wartością. Ogląda się ze wzruszeniem, a wychodzi z kina podbudowanym – żaden problem osobisty nie jest już tak straszny w kontekście tego co pokazały dramaty bohaterów filmu.


Zasługa reżyserskich i organizacyjnych zdolności Kingi Dębskiej, która nie pierwszy raz udowadnia że potrafi opowiadać w sposób tak pogodny. Znakomicie dobrała zespół aktorski, przez co każda postać jest wyrazista, ale nie zawłaszcza dla siebie filmu. Reżyserka potrafi odpowiednio rozłożyć akcenty – zarówno odnoszące się do stanu emocjonalnego (są momenty przygnębiające, ale szybko następują po nich optymistyczne), jak i opowiadanych historii – w tym przypadku bardzo trafnie odłożono w czasie wątek nieobecnej matki.


Polskie kino nie boi się trudnych tematów. Wręcz epatuje filmami o chorobach (o tej samej chorobie opowiada wzruszające „Chce się żyć”) i umieraniu. W tym kontekście film Dębskiej może wydawać się naiwny i zbyt optymistyczny. Nie należy jednak przejść obojętnie wobec niezwykłej umiejętności ukazania tak ciężkiej choroby, jaką jest porażenie mózgowe, czy jak to określa bohaterka poroże. Rola, praktycznie nieznanej, Pauliny Pytlak wręcz wybitna.


Scenariusz oparty jest na równie dobrej powieści. Nie odbiega zbytnio od oryginału, momentami go poprawiając. Książkowe pochodzenie jest widoczne, ale nie przeszkadza. Tak samo jak narracja z offu, która ze względu na stan głównej bohaterki jest uzasadniona urozmaicając przekaz. Może jedynie niektóre aspekty organizacji pracy baletowej wydają się mało realne, jak dopuszczenie kontuzjowanej baletnicy do ważnego przedstawienia, czy też końcowy suspens. Dla wrażenia lepiej najpierw obejrzeć film, a dopiero potem przeczytać książkę.


Zalety:

+ poruszające historie

+ pogodny sposób opowiadania

+ dobór aktorski

+ odpowiednie rozłożenie akcentów

+ dopracowanie elementów choroby i baletu

+ warszawskie lokacje

+ wierność wersji książkowej


Wady:

- naiwność w pozytywnych rozstrzygnięciach

- momentami przesadnie pretensjonalne

- przewidywalność dla znającego oryginał książkowy

- wątpliwe rozwiązania kwestii organizacji pracy w zespole baletowym


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: komediodramat chorobowo-baletowy

premiera: 6 października 2023

dystrybucja: Kino Świat


  • reżyseria: Kinga Dębska

  • scenariusz: Kinga Dębska na podstawie powieści Jakuba Małeckiego

  • muzyka: Bartosz Chajdecki

  • obsada: Paulina Pytlak, Joanna Drabik, Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski, Mikołaj Roznerski, Tomasz Drabek



obejrzane we wtorek 17 października 2023 roku, w kinie Kultura

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page