„Pimi z krainy tygrysów”: sierota (oceny: 6/10 za tygrysa)
Włoskie kino familijne przyjaźni z dzikim zwierzęciem i wędrówki w Himalaje.
Nastoletni protagonista stracił rodziców w tragicznym trzęsieniu ziemi. Uratowany od kłusowników mały tygrysek staje się jego przyjacielem i towarzyszem sierocej niedoli.
Kto jak kto, ale Włosi góry kochają i potrafią o nich robić filmy. Jak się okazuje także familijne, a konia z rzędem temu kto przypomni włoski film tego gatunku dystrybuowany w Polsce. Oparty jest na klasycznym motywie przyjaźni nastolatka z cokolwiek groźnym zwierzęciem. Łączy ich jednak trudne przeżycie utraty rodziców. Stąd bohater angażuje się w swoją misję. Co prawda przewidywalną, ale angażującą. Z elementami pochwały przyjaźni, edukacji poprzez kontakt z naturą i podejścia proekologicznego, a może nawet duchowego (wędrówka w Himalaje).
Na uwagę zasługuje wersja realizacyjna. Tygrys ukazany jest w sposób przekonujący, nawet uwzględniający jego rozwój fizyczny. Uroku dodają himalajskie krajobrazy. Jak na tematykę i całkiem szeroką dystrybucję w Polsce raczej rozczarowanie frekwencyjne. Po części uzasadnia to zastosowanie szablonu (który to już film oparty na motywie przyjaźni nastolatka ze zwierzęciem?), niedopracowane dialogi i mocno przeciętne aktorstwo.
Do rodzinnego wyjścia do kina zachęca natomiast promowane przeznaczenie części dochodu na tygrysy z Ukrainy, które nie są winne że mieszkańcy ich kraju toczą bezsensowną wojnę z sąsiadem.
Zalety:
+ ciekawa historia
+ pozytywny bohater
+ narracja kina drogi
+ solidne realizacyjne
+ sposób ewolucji tygrysa
+ himalajskie krajobrazy
+ edukacyjne i ekologiczne
+ polski dubbing nie przeszkadza
+ charytatywna dystrybucja
Wady:
- przewidywalne
- szablonowe
- infantylne
- naiwne scenariuszowo
- przeciętne dialogowo i aktorsko
- słaba frekwencja
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Il Ragazzo e la Tigre
rok: 2022
produkcja: Włochy
dystrybucja: Best Film
premiera: 27 stycznia 2023
gatunek: familijny
reżyseria: Brando Quilici
scenariusz: Hugh Hudson, Rupert Thomson
obsada: Sunny Pawar, Claudia Gerini, Yoon C. Joyce, Amandeep Singh, Shi Yang Shi, Samir Gurung
Comments