top of page

„Nostalgia”: nigdy nie wracaj do Neapolu (ocena: 6/10 za wspomnienia)


Miasto mafii. Miasto Boga. Miasto Maradony.

Po wielu latach spędzonych na innym kontynencie protagonista wraca do rodzinnego miasta odwiedzić starą matkę. Wracają wspomnienia, szczególnie gdy okazuje się że mafijną organizacją rządzi dawny przyjaciel.

Nie można sobie wyobrazić bardziej kameralnej, bardziej sentymentalnej, bardziej złowrogiej atmosfery niż miasto Neapol. Zapewne tylko mieszkańcy odbiorą ten film trafnie. Jedyne czego brakuje to Napoli, piłki nożnej i Diego Maradony (nie ma nawet na napisach na murach).


Uboga i stosunkowo przewidywalna historia (chociaż część widowni w kluczowej scenie wręcz krzyknęła z rozpaczy). Ze względu na kreację głównego bohatera wciągająca i angażująca. Bardzo ciekawe również postacie drugoplanowe: dawnego przyjaciela obecnie rywala i silnego duchowo księdza – nareszcie pozytywna rola duchownego w kinie.


Kameralny, kontemplacyjny film. Polski dystrybutor postarał się o dobrą promocję, dzięki czemu bawet sale w multipleksach się zapełniają. Szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o przetłumaczeniu książki, na której oparty jest scenariusz.


Zalety:

+ klimat Neapolu

+ angażująca postać głównego bohatera

+ dopracowany charakterologicznie duchowny

+ mocna scena finałowa

+ w całości realizowany w Neapolu

+ szeroka promocja i dystrybucja

+ trafny tytuł


Wady:

- ubogi scenariusz

- przewidywalny finał

- lekko wydłużone

- brak polskiego przekładu książki


rok: 2022

produkcja: Włochy, Francja

premiera: 7 lipca 2023

dystrybucja: Gutek Film

gatunek: dramat neapolitański


  • reżyseria: Mario Martone

  • scenariusz: Mario Martone, Ippolita Di Majo

  • obsada: Pierfrancesco Favino, Francesco Di Leva, Tommaso Ragno, Aurora Quattrocchi, Sofia Essaïdi, Nello Mascia, Emanuele Palumbo, Artem, Salvatore Striano

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page