top of page

"Miało cię nie być" – aborcja to zło (7/10 za Szyców)


Krótki film o przerywaniu ciąży.

Młoda dziewczyna potrzebuje pilnie pieniędzy na zabieg w Czechach. Udaje się do ojca, z którym od lat nie miała kontaktu.

Interesujące spojrzenie na tematykę aborcji, tak spłaszczoną w dyskursie publicznym. W filmie pojawia się zarówno opinia jakoby każda kobieta powinna mieć aborcję raz w życiu, jak i pretensje do Pana Boga, że tak doświadcza kobiety. Postawa bohaterki ma wielowymiarowy aspekt ze względu na własną przeszłość oraz trudne stosunki z rodzicami. Osią fabuły są stosunki ojciec-córka, mimo że to matka wychowuje dziewczynę i z reguły powinna mieć obiektywniejsze spojrzenie na takie problemy. Jednak to ojciec okazuje się wsparciem. Interakcje te wzmacnia powiązanie rodzinne zaangażowanych aktorów. Zapewne jest to sygnał iż o tak trudnych sprawach łatwiej rozmawia się z osobami, z którymi na co dzień nie ma się kontakty. Bohaterka odkłada rozmowę z matką, a chłopakowi ściemnia że spiera kasę na hipnozę. Można spłaszczać temat aborcji do prostego wyboru kobiety, ale w rzeczywistości jest to dla niej traumatyczne przeżycie. I to wskazuje na realny problem, jak ciężkim wyborem jest pozbycie się własnego płodu, niezależnie od okoliczności.


Niestety Sonia Szyc wypada słabo. Próbuje podtrzymać współcześnie młodzieżowy klimat, ale za bardzo szarżuje swoim aktorstwem. A przede wszystkim ma problem z dykcją i wiele jej kwestii jest zwyczajnie niezrozumiałych. Może to nadaje naturalizmu, ale stanowi dysonans w odbiorze filmu. Fakt, że rolę ma trudną, bo jej bohaterki przechodzi pod wpływem wydarzeń wewnętrzną przemianę. Chyba nie sprostała temu trudnej aktorskiemu zadaniu. Średnio udany debiut, może została rzucona na zbyt głęboką wodę?


Kameralny film. Z ograniczoną ilością postaci. Także nieszablonowym formatem obrazu. Pasują do tematyki surowe katowickie lokacje. Ogląda się dobrze, bo film ma dobre tempo, szybkie dialogi i młodzieżowe podejście do życia. Scenarzysta i reżyser wychwytują to co interesuje i trapi współczesną młodzież. Ale także jakie do tego podejście mają rodzice. Razi co najwyżej stereotypowa scena lekarza wykonującego nielegalny zabieg i kilka drobniejszych, prawie niezauważalnych, wpadek scenariuszowych.


Zapewne zaproponowane podejście do tematyki aborcji jest mało akceptowalne dla lewackiego środowiska filmowego. Stąd film przechodzi prawie niezauważony. A powinien być przyczynkiem do szerszej dyskusji. Ta jednak nie jest możliwa w tak zacietrzewionym tematyką aborcji środowisku.


Zalety:

+ pogłębione spojrzenie na aborcję

+ młodzieżowe podejście

+ dynamiczna narracja

+ dojrzałość i przemiana bohaterki

+ interakcje ojciec-córka

+ zaangażowanie aktorskie Szyców

+ oryginalny scenariusz

+ katowicka lokacja

+ nieszablonowy format obrazu

+ obsada drugoplanowa

+ mocny tytuł


Wady:

- dykcja Sonii Szyc

- drobne wpadki scenariuszowe

- stereotypowy obraz lekarza wykonującego nielegalne aborcje

- brak szans na obiektywną dyskusję w temacie aborcji


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: dramat młodzieżowo-familijno-aborcyjny

premiera: 27 października 2023

dystrybucja: Kino Świat


  • reżyseria: Kuba Michalczuk

  • scenariusz: Katarzyna Sarnowska

  • obsada: Sonia Szyc, Borys Szyc, Anita Jancia, Maciej Bisiorek, Anna Moskal, Izabela Kuna, Magdalena Cielecka, Jan Peszek, Anna Mrozowska


obejrzane w czwartek 2 listopada 2023 roku w kinie Cinema City Bemowo

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page