„Między dwoma światami”: sprzątaczki (ocena 6/10)


Trud pracy środowiska rzadko będącego podmiotem filmu.

Kobieta w pośredniaku dostaje ofertę pracy jako sprzątaczka. Wchodzi w środowisko trudnego i niedocenianego fachu.

Film szczegółowo ukazuje specyfikę pracy, która bardzo rzadko jest przedmiotem rozważań filmowców. Nawet tych poruszających tematykę społeczną. Codzienny trud, powtarzalność, zetknięcie z niechlujstwem, brudem, często celowymi zachowaniami ludzi (zostawianie brudnych kibli, bałaganiarstwo). Mało kto docenia pracę sprzątaczek, a to dzięki nim do hotelu, czy też do kajuty na promie wchodzi się do czystego pomieszczenia.


Film ma swój suspens, który w zależności od czujności widza można szybciej lub później wychwycić. Może efekty wyjawienia prawdy są zbyt pretensjonalne. Ale mają na celu podkreślić wrażliwość i niezależność sprzątaczek.


Ryzykowne było zatrudnienie do głównej roli Juliette Binoche. Ale jak się okazuje znakomita aktorka znakomicie sobie poradziła – to jej najlepsza kreacja od lat.


Film wchodzi niszowo do dystrybucji, ale załapał się także na pojedyncze seanse do Cinema City. Z ciekawostek jeden z nich zachęcił byłego kontrowersyjnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.


Zalety:

+ życiowe

+ środowisko sprzątaczek

+ wyrazistość

+ ciekawy suspens

+ stonowana Binoche

+ dopracowane postacie drugoplanowe


Wady:

- surowa forma

- mało dynamiczne

- pretensjonalny finał


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Ouistreham

produkcja: Francja

rok: 2021

dystrybucja: Aurora Films

premiera: 10 czerwca 2022

gatunek: dramat


· reżyseria: Emmanuel Carrère

· scenariusz: Emmanuel Carrère, Hélène Devynck

· obsada: Juliette Binoche, Léa Carne, Emily Madeleine, Patricia Prieur, Evelyne Porée, Hélène Lambert, Louise Pociecka, Steve Papagiannis, Aude Ruyter, Jérémy Lechevallier

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon