top of page

„Kompas szkieletora”: gorączka złota (oceny: 5/10 – za pamiętnik)


Powrót do przyszłości” w wersji familijnej.

Wakacje dla nastoletniego bohatera zaczynają się wiadomością o konieczności wyprowadzki ze względu na utratę pracy ojca. To ostatnie wakacje z przyjaciółmi z bandy, do której warunkowo przystępują również dziewczyny. Znaleziony w lesie szkielet sprzed wielu lat ze starym kompasem odmieni sytuację całej rodziny.

Wakacyjna przygoda. Paczka przyjaciół korzystając z wolnego czasu wykorzystuje odnaleziony pamiętnik sprzed ponad 150 lat. Wizyta w tajemniczym tunelu powoduje iż będą mogli wziąć udział w wydarzeniach stanowiących amerykański mit osiedleńczy.


Udało się wiernie przedstawić czasy odległe. Dopracowano kostiumy, sposób zachowania, ówczesne konflikty. Dużo gorzej jest jednak z historią współczesną. Młodzi ludzie są mało wiarygodni, nie angażują w opowiadaną historię. A jak już dochodzi do współdziałania z rodzicami film zamienia się w groteskową komedię.


Uważnie potraktowano motyw podróży w czasie. Bohaterowie wiedzą, że nie można za bardzo zmieniać przeszłości, ani niczego ze sobą zabierać. Jednak różnica czasowa jest na tyle odległa, że trudno pojąć aż tak wielki wpływ zmiany zdarzeń z przeszłości na teraźniejszość. Ten film nie wzbudzi dyskusji, jakie przez lata trwają np. o „Terminatorze”.


Pomimo wszystkich starań produkcję ogląda się bez większego zaangażowania. Kiepsko rozpisane dialogi, słabe aktorstwo, a nade wszystko bardzo mało angażujące postawy bohaterów. Mogliby być oni chociaż odrobinę sympatyczniejsi, szczególnie dwie dziewczyny warunkowo dopuszczone do bandy. Film nie budzi emocji i nawet nieuniknione pozytywne zakończenie powoduje co najwyżej wzruszenie ramion widza. A szkoda, bo w końcu znaleźć trochę złota na własnej działce to nie lada historia.


Zalety:

+ historia amerykańskich osadników

+ współdziałanie dzieciaków

+ próba pomocy w trudnej sytuacji materialnej rodzicom

+ czytelne przejścia pomiędzy epokami

+ dostosowanie kostiumów do różnych czasów

+ lekcja historii USA


Wady:

- mało angażujący scenariusz

- brak sympatii do bohaterów

- słabo rozpisane dialogi

- kiepskie aktorstwo


tytuł oryginalny: The Skeleton's Compass

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: familijno-przygodowo-historyczne science fiction

premiera: 25 sierpnia 2023

dystrybucja: Forum Film Poland


  • reżyseria: Sandra L. Martin

  • scenariusz: Cris Loveless

  • obsada: Luke Loveless, Caleb Baumann, Reagan Shumate, Abby Grace Flynt, Zane Stephens, Chris Cleveland, Ella Johns, Patty Lambert, Joey Thurmond


obejrzane w niedzielę 27 sierpnia 2023 roku, o godz. 12:00, w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page