top of page

„Każdy wie lepiej”: patchwork (ocena 7/10)


Nie można dopuścić do tego ślubu: szansa na przetrwanie małżeństwa to 7,5% …

Poznali się w szkole swoich dzieci. Para po przejściach i trudnych doświadczeniach z poprzednimi partnerami. Oraz trójką dzieci na karku, które nie do końca akceptują decyzję o wspólnym zamieszkaniu. Problem eskaluje jednak dopiero po pojawieniu się rodziców.

Sympatyczna, a przede wszystkim niegłupia komedia. Scenariusz jest prosty i logiczny. Urozmaicają go sprytnie wplatane retrospekcje i przeskoki czasowe. Dobrze się ogląda ze względu na sprawnie rozpisane dialogi i dystans do rzeczywistości. Na uwagę zasługuje aktorstwo: świetna Kulig z Czerneckim, znający swoje miejsce w scenariuszu gwiazdy: Seweryn i Szapołowska oraz świetnie radzący się na planie młodzi debiutanci: Tatarska, Zimoląg i Piotr Czernecki. Do tego Jerzy Janeczek – jako milczący mąż, niestety ostatnia rola tego aktora. Przyczepić się można co najwyżej do przerysowanej roli Julii Wyszyńskiej.


W pewnym momencie może zaczyna brakować pomysłu, wtedy scenarzyści wprowadzają … sztuczną inteligencję – pomysł ciekawy, chociaż niewiele wnosi. W finale już dominują uproszczenia i obowiązkowe szablony komedii romantycznej (SPOILER: wszystko się nagle dobrze kończy), co jednak nie niweczy dobrego nastroju odbioru całego filmu. Do historii polskich komedii nie przejdzie, ale obejrzeć można z przyjemnością, a pewnie i dozą własnych doświadczeń.


Zalety:

+ zgrabny scenariusz

+ dobrze rozpisane dialogi

+ dystans do rzeczywistości

+ ukazanie różnic światopoglądowych

+ wyrazistość bohaterów i scen

+ zbilansowane aktorstwo: główni bohaterowie, doborowe gwiazdy, młodzi debiutanci dziecięcy


Minusy:

- mało pogłębione

- uproszczony finał

- przerysowana rola Wyszyńskiej


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2022

gatunek: komedia

premiera: 5 sierpnia 2022

dystrybucja: Kino Świat


· reżyseria: Michał Rogalski

· scenariusz: Krzysztof Rak

· zdjęcia: Marian Prokop

· montaż: Alan Zejer

· scenografia: Joanna Kuś

· kostiumy: Dorota Roqueplo

· dźwięk: Bartłomiej Bogacki

· obsada: Joanna Kulig, Michał Czernecki, Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Maciej Musiałowski, Maria Maj, Julia Wyszyńska, Ernestyna Tatarska, Krzysztof Zarzecki, Ewa Wencel, Jerzy Janeczek, Milena Zimoląg, Piotr Czernecki

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page