top of page

"Cudowny chłopak. Biały ptak” – miłość w czasach holokaustu (ocena: 7/10 – za Sarę)



Francuska żydowska dziewczyna walczy aby przetrwać.

Nastoletni Julian przechodzi do nowej szkoły, po usunięciu ze starej. Nie może się odnaleźć. Jego podejście odmienia historia babci – o francuskim okresie wojennym.

Współczesna zajawka jest jedynie pretekstem, nie do końca wzbogacającym film. Na siłę wprowadzono sugestię, że współczesne problemy są niczym w porównaniu z tym co przeżyły poprzednie pokolenia.

 

Akcja dotyczy wojennych losów żydowskiej artystki. Z takiej konstrukcji narracyjnej z góry wiadomo iż przeżyła, chociaż w niektórych scenach można by się o to obawiać. Historia ukazuje sytuację Żydów w okupowanej przez Niemcy Francji od połowy do schyłku II Wojny Światowej. O ile na początku sytuacja Żydów nie była aż tak zła jak w innych okupowanych krajach, o tyle ulegała stopniowemu pogorszeniu. Pierwszym sygnałem dla bohaterki jest niewinna wizyta w cukierni. Potem tragedia rozwija się już lawinowo: usunięcie matki z pracy, szykany w szkole, wreszcie aresztowania i konieczność ratowania życia.

 

Film jest jednak bardziej historią miłosną niż wojenno-polityczną. Skupia się na parze młodych ludzi, którzy w tych warunkach muszą sobie radzić. Przebywanie ze sobą sprawia im przyjemność, a uczucie rośnie. Znajdują również wspólne pasje. Ich wyrazem są pięknie skomponowane sceny jazdy samochodem z wyświetlaniem materiału filmowego i uruchamianiem wyobraźni. Nawet w takich okolicznościach kino jest magią, może nawet większa niż przy współczesnych możliwościach technicznych. Nie oznacza to jednak iż należałoby ten film kwalifikować jako familijne. To wciąż ponura opowieść o tragedii wojennej i jej konsekwencjach na całe życie.

 

Nie jest to film idealny. Widać problemy adaptacyjne, czuć że historia oparta jest na oryginale książkowym. Nie zachwyca aktorstwo. Nie doprecyzowano charakteryzacji – bohaterzy wyglądają jakby wyszli z kąpieli, a nie z pobytu w szopie.

 

Wszystko to jednak nic w porównaniu do polskiego dystrybutora, który spowodował iż film dotrze do niewielu. Wielokrotnie przekładana data premiery, wprowadzenie wersji dubbingowej jakby to był film familijno młodzieżowy. A na dodatek „ubogacono” tytuł mało adekwatnym przedrostkiem odnoszącym się do zupełnie innej historii (fanów tamtego filmu trzeba lojalnie uprzedzić że nawiązanie jest góra w dwóch dialogach). A polski dubbing, nie ma wersji z napisami, woła o pomstę do nieba. W efekcie ten ciekawy przedmiotowo i realizacyjnie film przechodzi przez polskie kina prawie niezauważony.

 

Zalety:

+ tragiczna historia wojenna

+ głębsze przesłanie

+ miłość do sztuki i kina

+ ukazane ludzkie postawy

+ poprawny realizacyjnie

+ obecność Helen Mirren

 

Wady:

- niedopracowana charakteryzacja

- widoczne problemy adaptacyjne

- przeciętne aktorstwo

- polski dubbing

- brak wersji z napisami

- wpadki polskiego dystrybutora: termin premiery, mylący tytuł, wersja z dubbingiem, brak szerszej promocji

 

tytuł oryginalny: White Bird

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: dramat wojenno-miłosny

dystrybucja: Monolith Films

premiera: 2 lutego 2024

 

  • reżyseria: Mark Forster

  • scenariusz: Mark Bomback

  • obsada: Ariella Glaser, Orlando Schwerdt, Gillian Anderson, Helen Mirren, Bryce Gheisar, Philip LenkowskyIshai Golan, Jordan Cramond, Yelisey Kazakevich

 

 

obejrzane w niedzielę 18 lutego 2024 roku, o godzinie 10:10, w kinie Cinema City Mokotów

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page