top of page

"Ukryta sieć" – dziennikarka śledcza (6/10 za seksfilm)


Książkowa adaptacja poruszająca ważne współcześnie tematy.

W wypadku samochodowym na warszawskim Moście Poniatowskiego (pierwsza zmiana w porównaniu do wersji książkowej) ginie znany prezenter, gospodarz programów dla dzieci. Sprawą interesuje się młoda, ambitna dziennikarka, która ma dostęp do rodziny zmarłego poprzez swojego ojca – bliskiego przyjaciela nieboszczyka.

Wraz z rozwojem fabuły pojawiają się kolejne ważne społecznie tematy. Początkowo to głównie prywatność celebrytów i pogoń za sensacją mediów. Potem głównym elementem fabuły jest cyberbezpieczeństwo i ochrona własnego wizerunku. Finalnie pojawia się jeszcze trudniejszy temat.


Akcja jest wartka, stylizowana na kryminalny thriller. Bohaterka musi sama zmierzyć się z tajemnicą, także jak się okaże - rodzinną. Sposób opowiadania jest na tyle sprawny, że mało widoczny jest książkowy pierwowzór. Dzięki temu nawet istotne różnice i pomijanie niektórych wątków nie jest zbyt irytujące, dla których którzy znają powieść.


Problem pojawia się jednak w przypadku wielu rozwiązań scenariuszowych. Zachowanie bohaterki staje się zbyt często irracjonalnie, nawet w drobnych przypadkach: jak kontakt z wdową na pogrzebie, czy wychodzenie po zakupy w trakcie opieki na niemowlakiem. Możliwe, że to wynik skrótów adaptacyjnych (pisarz współtworzył scenariusz), ale można było to dopracować. Przez to autorka traci sympatię widza. Ale ratuje tą sytuację wyrazista rola Magdaleny Koleśnik, która odnajduje się nawet w takim chaosie.


Generalnie więc warto obejrzeć, także warto przeczytać ciekawą książkę (może przed filmem?). Pod warunkiem odporności na błędy scenariuszowe, i niestety po raz kolejny w polskim kinie wiele niesłyszalnych dialogów.


Zalety:

+ ważne współcześnie tematy

+ wartka akcja

+ udana adaptacja

+ wyrazista rola Koleśnik

+ obsada drugoplanowa

+ warszawskie lokacje

+ pozytywne recenzje


Wady:

- wiele niedociągnięć scenariuszowych

- słaba słyszalność dialogów

- istotne zmiany do wersji książkowej (irytujące dla tych którzy wcześniej czytali)


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: thriller sensacyjny w kameralnym klimacie

premiera: 1 września 2023

dystrybucja: Monolith Films


  • reżyseria: Piotr Adamski

  • scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Jakub Szamałek na podstawie powieści Szamałka

  • obsada: Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn, Piotr Trojan, Wiktoria Gorodeckaja, Błażej Dąbrowski, Mikołaj Grabowski, Mariusz Czajka, Sonia Roszczuk, Aleksander Justa


obejrzane z MM, w sobotę 2 września 2023 roku, o godz. 19:10, w Cinema City Sadyba Best Mall

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page