top of page

„W głowie się nie mieści”: czasem radość czasem smutek czasem gniew (ocena: 8/10 – za emocje)



Emocje mają emocje.

Dziewięcioletnia Riley przenosi się z rodzicami z Minnesoty do San Francisco. Zakochanej w hokeju dziewczynce adaptacja w nowym środowisku nie przychodzi łatwo.

Połączenie dwóch popularnych w filmach dla młodych widzów motywów. Pierwszy z nich to umiejscowienie akcji wewnątrz żywego organizmu. Drugi - ukazanie rozwoju młodego człowieka.

 

W roli bohaterów filmu emocje: radość, smutek, gniew, lęk, odrazę. Sterują zachowaniami w głowie dziewczyny, niczym na statku kosmicznym. Nie tylko głównej bohaterki, bo także są przebitki na rodziców, a nawet na zwierzęta (w finałowej sekwencji). Atutem filmu jest trafność obserwacji i mądrość edukacyjna. W wyjątkowo subtelny sposób ukazuje realne uczucia dorastającej dziewczynki mierzącej się z trudnym życiowym wyzwaniem w postaci zmiany otoczenia.

 

Kreacja świata jest imponująca. Dopracowano centrum dowodzenia, a także sposób składowania wspomnień w kolorowych kulach umieszczanych w odpowiednim miejscu. Skrupulatnie przemyślano postacie: radość - żółta, lęk – czerwony, smutek – niebieski (jeszcze bardziej różnorodnie to wygląda w głowach innych postaci).

 

Film ma dobre tempo. Akcja przenosi się do innych stref mózgu, także tych mrocznych. Może momentami trochę przekombinowano, ale trudno było utrzymać same trafione pomysły przez cały film.

 

Animacja jest bajecznie kolorowa. Przez co dostępna dla szerokiej spektrum odbiorców, głównie tych najmłodszych. Czy jest przesadnie pstrokata? Nie odnosi się takiego wrażenia. Ależ byłoby dobrze, gdyby dzieci wychowywały się  na takich filmach, a i rodzice mają nie tylko zabawę ale i sporo refleksji.

 

Zalety:

+ pomysł

+ postacie

+ trafne oddanie psychiki

+ dynamika

+ kreacja świata mózgu

+ bajecznie kolorowe

+ edukacyjny przekaz

+ zabawne

 

Wady:

- momentami zamula

- przewidywalna fabuła

 

tytuł oryginalny: Inside Out

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2015

gatunek: animacja familijno-emocjonalna

premiera: 1 lipca 2015

dystrybucja: Disney

 

  • reżyseria: Pete Docter 

  • scenariusz: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley

  • muzyka: Michael Giacchino

  • montaż: Kevin Nolting

  • scenografia: Ralph Eggleston 

  • dubbing oryginalny: Amy Poehler, Phyllis Smith, Richard Kind, Bill Hader, Lewis Black, Mindy Kaling, Kaitlyn Dias, Diane Lane, Kyle MacLachlan

  • polski dubbing: Małgorzata Socha, Kinga Preis, Maja Ostaszewska, Cezary Pazura, Szymon Kuśmider, Michał Piela, Alicja Kozieja, Dorota Landowska, Sławomir Grzymkowski

 

obejrzane w poniedziałek 17 czerwca 2024 roku, na platformie Disney

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page