"Mój brat robot” – AI dla mas (ocena: 5/10 – za humanoidy)
Kino familijne wychodzi w dystopijną przyszłość.
Miarą zamożności nastolatków staje się posiadanie prywatnego robota najnowszej generacji. Bohaterka ma zużytego, zawieszającego się elektronicznego pluszowego misia, przez co nie może zyskać sympatii rówieśników.
Interesująca i dopracowana, jak na standardy kina familijnego, wizja przyszłości. Sztuczna inteligencja stała się popularna jak smartfony. Każde dziecko ma swojego osobistego robota, tyle że bogatsi najnowocześniejszego. Zmieniły się także inne sprawy: sposób jedzenie, rozrywka, turystyka. Stałe pozostały zachowania ludzi, w tym jak uwypuklone w soczewce nastolatków: zazdrość, egalitarność, wywyższanie, poniżanie. Nie ma w takim świecie miejsca na osoby wykluczone. A robotyzacja ma też swoje ukrywane mankamenty.
Oceniając ta produkcję jako familijną, bo taką stara się być, nie można przejść obojętnie wobec elementów nieudanych. Przede wszystkim postacie głównych bohaterów są antypatyczne. Protagonistka zachowuje się w kluczowych momentach wrednie, a przewidywalne szczęśliwe zakończenie nie zakrywa tego mało edukacyjnego faktu. Jeszcze gorzej należy ocenić zachowanie rodziców: dla których najważniejsze są własne przyjemności i mało czasu poświęcają córce. Nawet jeżeli taka wizja jest trafna, to ukazywanie jej w kinie familijnym mało fortunne.
Pozytywnie natomiast na tle europejskiego kina familijnego wyróżnia się ta produkcja realizacyjnie: dobrze rozpisane dialogi, przyzwoite aktorstwo, scenografia, charakteryzacja i kostiumy – odpowiednia do wizji przyszłości. Zdecydowanie najlepiej wyszło ukazanie starszego modelu robota w postaci wielkiego pluszowego misia – ten wątek można było ustawić jako dominujący, co może zakryłoby mało edukacyjne akcenty.
Film pojawił się w typowo niszowej jak na kino europejskie dystrybucji. Trochę szkoda, bo jednak lepiej go obejrzeć w kinie niż na cda. Ale czy zabrać na to swoje dzieci - to już wątpliwa decyzja.
Atuty:
+ dystopijne SF
+ dopracowana wizja przyszłości
+ zwroty akcji
+ poprawnie rozpisane dialogi
+ przekonujące aktorsko
Mankamenty:
- postać głównej bohaterki
- zachowanie rodziców
- mało edukacyjne
- przewidywalne w finale
- niszowa dystrybucja
tytuł oryginalny: Robotbror
produkcja: Dania
rok: 2022
gatunek: młodzieżowe science-fiction
premiera: 12 stycznia 2024
festiwale: Ale Kino
dystrybucja: Vivarto
reżyseria, scenariusz: Frederik Meldal Nørgaard
obsada: Selma Iljazovski, Philip Elbech Andresen, Lise Baastrup, Kristian Ibler, Emilý Rós Margrétardóttir, Lars Brygmann, Krystian Holm Joensen, Sophia Johar, Emil Stenlund
obejrzane w dniach 10-12 lipca 2024 roku, w serwisie cda
コメント