top of page

„Leon”: Damaszkiewicz (ocena: 5/10 – za performersy)


Artysta, homoseksualista, ekscentryczny performer – materiał na dobry film dokumentalny.

Leon Damaszkiewicz żyje od lat w związku homoseksualnym ze swoim partnerem Manfredem Thierry Muglerem. Schyłek kariery artystycznej, choroba starego ojca, skłaniają do refleksji i podsumowań.

Bohater jest ciekawym materiałem do rozważań o granice wyrazu artystycznego. Jego performersy eksperymentujące z ciałem mają w sobie perwersje, szokujący sposób wyrazu, wręcz niesmaczny podtekst. Czy takie szokowanie ma sens, a może stanowi jedynie wymysł chorego podejścia do sztuki. Do tego dochodzi jawna postawa homoseksualna, obnoszenie się ze swoją orientacją. Życie jednak dotyka każdego w tym samym stopniu: schyłek kariery, wypalenie, choroby, śmierć najbliższej osoby, doświadczają niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, czy też seksualnych orientacji.


Sam dokument jest stonowany, szczery, ale nie drąży motywacji bohatera. Ukazuje fragment życia, pozwala na swobodę wypowiedzi. Ukierunkowany jest na dialogi, wypowiedzi, a przede wszystkim fragmenty performersów. Na siłę próbuje prowokować, chociażby fragmentami wykonywania Hymnu, czy też wypowiedziami prawicowego kandydata na Prezydenta. Lepiej było inaczej ten czas wykorzystać.


Wydaje się, że niezorientowany widz za wiele o bohaterze się nie dowie. Raczej go też nie polubi, ani nie zrozumie. Ale może taki był zamysł twórców filmu, a może i samego Damaszkiewicza.


Zalety:

+ ekscentryczna postać bohatera

+ szczere

+ perspektywa schyłku kariery

+ życiowe przemyślenia

+ fragmenty performersów

+ lokacje (Sopot)


Wady:

- wątpliwy artystycznie walor performersów, upodlanie własnego ciała

- mało wciągająca historia

- kontrowersyjne wystąpienia (Mazurek Dąbrowskiego)

- brak ukazania motywacji bohatera, genezy jego kariery

- wojujący homoseksualizm


Zwiastun:


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: dokument

festiwale: 20. Millennium Docs Against Gravity - wyróżnienie W Konkursie O Nagrodę Za Najlepszy Debiut


  • reżyseria, scenariusz: Wojciech Gostomczyk

  • zdjęcia: Marcin Sauter

  • montaż: Katarzyna Orzechowska

  • muzyka: Marcin Lemarczyk

  • występują: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Manfred Thierry Mugler, Konstanty Spiralski, Monika Spiralska, Bożena Tołoczko, Piotr Dziemaszkiewicz, Lydia Visconti, Bruno Visconti, Mariola Brillowska, Anna Steller, Katarzyna Wolińska, Magdalena Frącewicz, Krzysztof Baliński, Krzysztof Czerny, Michał Ciećka, Kevin Bonono, Valentin Tszin, Xiaoer Liu, Marek Nurzyński, Melanie Lynn Gaydos, Piotr Lechowski, Michał Andrysiak, Mina Bourouadi, Agnieszka Kempińska, Anna Biret

תגובות


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page