top of page

"Kiedy stopi się lód” – gra w rozbieranie dziewczyn (6/10 za lód)"Przeszłość jest w twojej głowie. Przyszłość jest w twoich rękach."

Ewa pracująca jako pomoc fotografa wraca do letniej przygody z dzieciństwa, gdy była jednym z trójki muszkieterów.

Traumatyczne wspomnienie erotyczne z dzieciństwa. Życie bohaterki naznaczone jest przeszłością. Wycofana, z dziwnymi zwyczajami (bryła lodu). Ogłoszenie jej byłego przyjaciela na facebooku skłania do zmierzenia się z duchami przeszłości.

 

Film przyjmuje formułę retrospekcji – dorosłą aktorkę zastępuje młoda dziewczyna. Osią narracji są młodzieńcze wygłupy trójki przyjaciół. Dorastający chłopcy z buzującymi hormonami wymyślają grę erotyczną, w której Ewa im pomaga, pomimo faktu iż prowadzi ona do upokorzenia dziewcząt. Sama gra jest stosunkowo mało wymyślna i trudno zrozumieć dlaczego ładne dziewczyny godzą się na potencjalną porażkę. Kolejne sceny gry prowadzą do rozwiązania zagadki traumy bohaterki. Pomimo swojego erotyczne wydźwięku nakręcone są w sposób stonowany, bez zbędnego ukazania nagości, czy też seksu.

 

Co prawda sama historia ma swoje luki scenariuszowe, opowiadana jest w chaotyczny, a w finale toporny sposób. Jednak jako przekaz przekonuje. Każe zastanowić się nad konsekwencjami nierozmyślnych postaw w młodości.

 

Twórcy stosują technikę bliskiego kamerowania. Wymuszając angażowanie się w losy bohaterki. Nie każdy widz zaakceptuje jej postawy, ale trudno finalnie krytykować iż doigrała się swoim postępowaniem strasznej konsekwencji.

 

Film oparty na książce pojawia się w niszowej dystrybucji, praktycznie bez rozpropagowania. Może to dziwić w czasach gdy podobne historie są często przedmiotem zainteresowania opinii publicznej.

 

Zalety:

+ ukazana młodzieńcza trauma

+ dorastające napięcie erotyczne

+ nieśpieszna narracja pozwalająca wczuć się w psychikę bohaterki

+ odkrywanie przeszłości

+ wyrazistość bohaterów

 

Wady:

- głupie zasady gry erotycznej

- monotonne w odbiorze

- brak rozreklamowania, słaba dystrybucja

 

tytuł oryginalny: Het smelt

produkcja: Belgia, Holandia

rok: 2023

gatunek: dramat erotyczno-retrospekcyjny

dystrybucja: Aurora Films

premiera: 1 grudnia 2023

festiwale: Sundance

 

  • reżyseria: Veerle Baetens

  • scenariusz: Veerle Baetens, Maarten Loix na podstawie powieści Lize Spit

  • obsada: Charlotte De BruyneRosa Marchant, Naomi Velissariou, Sebastien Dewaele, Amber Metdepenningen, Anthony Vyt, Matthijs Meertens

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page