top of page

„Infinite Storm”: ratowniczka górska (ocena 7/10)


Małgorzata Szumowska na międzynarodowych wodach z filmem o przetrwaniu w górach.

Ratowniczka górska wyrusza pomimo zapowiedzi złej pogody na zaśnieżony szczyt.

Zyskujące coraz większą popularność kino „survivalowe” opowiada kameralne historię samotnej walki o życie w ekstremalnych sytuacjach. To przedsięwzięcia wymagające umiejętności ukazania rzeczywistości, nie łatwe ze względu na szczątkowe dialogi i trudne do oddania zmagania bohaterów. Dodatkowo historie zazwyczaj oparte są na prawdziwych wydarzeniach, co zwiększa filmowe wyzwanie.


Doceniona w Polsce, a debiutująca w produkcji anglojęzycznej reżyserka Małgorzata Szumowska ma swój podwójny debiut. Bo o ile specjalizowała się w kinie kameralnym, o tyle takie przedsięwzięcie było jej obce. I trzeba przyznać, że tym razem polska reżyserka spisała się na medal, chociaż może główna zasługa operatora i odgrywającej główną rolę Naomi Watts. W sekwencjach górskich klasą samą dla siebie są niezwykle emocjonujące ujęcia Michała Englerta – ukazuje zmagania bohaterki (bohaterów …) w sposób niezwykle angażujący, widz wprost dopinguje aby się udało wykaraskać. Scenariuszowo można mieć sporo zastrzeżeń, zawodowcy z górskich wypraw wiele obśmieją, jednak nie psuje to całościowego przekazu. Razi bardziej zbyt pośpieszne tempo i mocne przeładowanie zagrożeń – w ciągu dnia bohaterka ma co najmniej pięć wydarzeń zagrażających życiu.


Film wychodzi poza sekwencję przetrwania w górach serwując jeszcze swoisty epilog, niemniej emocjonujący. To z pewnością wyróżnia go z tego typu produkcji. Zapewne po raz kolejny Szumowska zostanie doceniona, aczkolwiek tym razem jak najbardziej zasłużenie.


Plusy:

+ emocjonujące

+ ujęcia operatorskie

+ wyjście poza konwencję kina survivalowego

+ znakomita rola Naomi Watts


Minusy:

- drobne górskie wpadki scenariuszowe

- drastyczne sceny

- zbyt pośpieszne tempo

- momentami pretensjonalne


Zwiastun:


produkcja: Wielka Brytania, Australia, Polska

rok: 2022

premiera: 27 maja 2022

dystrybucja: Gutek Film

gatunek: dramat


· reżyseria: Małgorzata Szumowska

· scenariusz: Josh Rollins na podstawie artykułu Ty Gagne "High Places: Footprints in the Snow Lead to an Emotional Rescue"

· zdjęcia: Michał Englert

· montaż: Jarosław Kamiński, Agata Cierniak

· obsada: Naomi Watts, Billy Howle, Denis O'Hare, Eliot Sumner, Parker Sawyers, Joshua Rollins

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page