top of page

"Bestie" – sąsiedzi (5/10 za Francuzika)


Surowe, realistyczne kino. Rodem z Hiszpanii, ale konflikt jak wszędzie.

Rolnik z Francji, prowadzący z żoną gospodarstwo we Francji, wpada w konflikt z braćmi sąsiadami. Zarzewiem jest brak zgody na nową inwestycję we wsi, która mogłaby przynieść sąsiadom korzyści finansowe.

Trudne w odbiorze kino. Narracja jest ślamazarna. Długie ujęcia, drobiazgowo dopracowane dialogi i kompozycje scen. Nie jest łatwo wejść w filmowy konflikt, chociaż ten nabiera swojego rozpędu. Fabuła oparta na prawdziwym wydarzeniu. Zresztą nie trudno wyobrazić sobie podobnej sytuacji w każdym zakątku świata. Oddano klimat małomiasteczkowych sporów, bezsilności stróżów prawa i wymiaru sprawiedliwości.


Trafi to kino tylko do odbiorcy wysmakowanego w kameralnym stylu, opartym na długich ujęciach i realistycznym oddaniu rzeczywistości. Można rozkoszować się kompozycją scen, momentami nawet brak kogoś w kadrze, np. psa, wywołuje niepokój. Ale trzeba czuć taką filmowa stylistykę. No i mieć zdrowie, bo film krótki nie jest, długo się rozkręca, a finalna sekwencja ma już inny styl (może nawet jest zbędna). Docenić warto prowadzenie aktorów, w zasadzie ogląda się tą produkcję prawie jak dokument, wierząc w prawdziwość postaw zarówno prześladowanego, jak i agresorów.


Film doceniony festiwalowo. Także w Polsce pojawił się w stosunkowo szerokiej dystrybucji. I trafił do widzów, bo sam fakt że na seansie w multipleksie pojawiło się kilkunastu widzów i nikt nie wyszedł w trakcie długiego seansu, jest dowodem na przemyślany wybór pozycji filmowej z repertuarowych propozycji.


Zalety:

+ mocna historia

+ oparte na faktach

+ przekonujące aktorstwo

+ kompozycja scen


Wady:

- trudne w odbiorze

- długo się rozkręca

- wydłużone do granic bólu


tytuł oryginalny: As bestas

produkcja: Hiszpania, Francja

rok: 2021

gatunek: kameralny dramat rolniczy

premiera: 25 sierpnia 2023

dystrybucja: Aurora Films


  • reżyseria: Rodrigo Sorogoyen

  • scenariusz: Rodrigo Sorogoyen, Isabel Peña

  • zdjęcia: Alejandro de Pablo

  • montaż: Alberto del Campo

  • muzyka: Olivier Arson

  • scenografia: Marta Loza Alonso

  • kostiumy: Paola Torres

  • obsada: Marina Foïs, Denis Ménochet, Luis Zahera, Diego Anido, Marie Colomb, Luisa Merelas, José Manuel Fernández y Blanco, Federico Pérez Rey


obejrzane w środę 7 września 2023 roku, o godz. 21:00, w Cinema City Białołęka

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page