top of page

"Smak wolności” – kaprys na smak (ocena: 6/10 – za kulinaria)Tradycyjna ukraińska książka kucharska inspiracją dla współczesnej restauracji.

Młoda dziewczyna ma wizje kulinarne. Jednak praca w przydrożnym barze nie pozwala spełnić ambicji. Kierowcy ciężarówek nie doceniają wykwintnych śniadań w postaci jajek w koszulkach i szparagów.

Przesympatyczna bohaterka – ładna, młoda, ambitna, a przy tym skromna i pokorna. Jej kariera zawodowa nie jest usłana różami, jak wielu osób z indywidualną wizją. Trzeba przeżyć też taki dzień w którym nic się nie udaje, a finalnie zepsuty kran przelewa (dosłownie) czarę goryczy. Jednak konsekwencja będzie pozytywnym przekazem tego filmu. Uproszczonego scenariuszowo, przewidywalnego, lekko przedłużonego, ale ratującego się postacią głównej bohaterki.

 

Na scenariusz zbyt wiele pomysłów nie było. Wplata się wątki baśniowe - postać twórczyni książki kulinarnej pojawia się w głowie bohaterki prowadząc jej drogę zawodową. Zbyt powierzchownie ukazany jest konflikt w ramach struktury restauracyjnej. Słabo pasuje on do konwencji lekkiej kulinarnej komedii romantycznej. W efekcie całość jest przesadnie rozwleczona. Finalnie ratuje odbiór pretensjonalne szczęśliwe zakończenie, gdy wszyscy już kochają główną bohaterkę i jej pomysł na gotowanie. Przesłanie jest szczytne: warto robić swoje nawet jak wszystko idzie pod górkę, bo finalnie osiągnie się sukces – co można zadedykować właścicielom zaprzyjaźnionej poznańskiej restauracji Kaprys na Smak 😊

 

Ukraińskie kino, w okresie wojennym, wchodzi do polskich kin z dużym oporem. Mogłoby zastąpić to rosyjskie, przyciągnąć rzesze pracujących w Polsce rodaków. Ale jakoś sobie z tym nie radzi. Nawet taki uroczy film ginie w dystrybucji, staczając się na pojedyncze seanse w kinach studyjnych. A ma on swoją też tragiczną wojenną historię, co widać w czarnych ramkach napisów końcowych.

 

Atuty:

+ postać bohaterki

+ wykwintne kulinarnie

+ próba odrealnienia

+ pozytywny przekaz

 

Mankamenty:

- uproszczenia scenariuszowe

- niedopracowany wątek zawodowej rywalizacji

- marna realizacja

- przedłużone

 

 

tytuł oryginalny: Smak Svobody

produkcja: Ukraina

rok: 2023

gatunek: komediodramat kulinarny

premiera: 31 maja 2024

 

  • reżyseria: Oleksandr Berezan

  • scenariusz: Olena Morentsova-Shulyk, Oleksandra Vitiazieva

  • obsada: Iryna Kudashova, Irma Vitovska-Vantsa, Tomasz Sobczak, Tetiana Malkova, Kostyantyn Temlyak, Jamala, Alex Yakutov, Pavlo Li, Vadim Kutsenok

 

 

obejrzane w czwartek 4 lipca 2024 roku, o godzinie 20:15, w kinie Stacja Falenica na małej sali Szpak

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page