top of page

„Pan Samochodzik i Templariusze” – Nienacki w Netflixie (ocena 5/10 za drużynę)


Adaptacja kultowej powieści młodzieżowej.

Tomasz – aktywny historyk sztuki, odkrywa, z narażeniem życia, w latarni morskiej tajemniczy krzyż skrywający zagadkę z czasów Templariuszy i Krzyżaków. Trójka lekceważonych harcerzy samowolnie opuszcza obóz zachęcona konkursem na poszukiwanie skarbu ogłoszonym przez młodą dziennikarkę.

Młodzieżowe kino przygodowe. Kiedyś jedna z niewielu rozrywek. W dodatku jako adaptacja poczytnej serii książek. Współcześnie jednak mało atrakcyjne. A dla bardziej sentymentalnych widzów wręcz profanacja. Mało angażujące, kiepskie realizacyjnie, w dodatku na platformie vod.


W warstwie realizacyjnej wyraźny problem jest ze scenami dynamicznymi. W większości są na tyle mroczne, że nic nie widać. W dodatku słabo zmontowane. Razi niski budżet. O tym, że akcja dzieje się kilkadziesiąt lat temu świadczy głównie bluesowy podkład muzyczny.


Bohater jest od początku antypatyczny. Zostaje to przekute na atut. Bo interakcja z pozostałymi postaciami (dzieciaki, młoda dziennikarka, córka przyjaciela) ma go zmienić. Całkiem poprawnie rozpisano dialogi (za wyjątkiem bezsensownych tekstów feministycznych – to chyba tylko ukłon dla dystrybutora …). Sam scenariusz prowadzi do stosunkowo pretensjonalnego, ale pozytywnego przekazu o potrzebie gry drużynowej. Nie wykorzystano natomiast w pełni czarnego charakteru, który mimo niecnych metod ma ciekawe motywacje.


Film pojawia się na platformie Netflix. Chyba tylko w Polsce będzie hitem i to raczej na krótko. Książki Nienackiego zasługują na lepszy film o dużo pokaźniejszym budżecie, z kinową dystrybucją.


Zalety:

+ adaptacja Nienackiego

+ pochwała działania drużynowego

+ tło muzyczne

+ dobrana obsada

+ ciekawie rozpisane dialogi

+ retrospekcje wyjaśniające tło historyczne


Wady:

- mało atrakcyjne dla współczesnej młodzieży

- słabo nakręcone sceny dynamiczne

- wątpliwie angażujące

- niewykorzystany potencjał czarnego charakteru

- widoczny niski budżet

- słabo słyszalne dialogi

- absurdalne teksty feministyczne

- dystrybucja pozakinowa


produkcja: Polska

rok: 2023

dystrybucja: Netflix

premiera: 12 lipca 2023

gatunek: przygodowy - młodzieżowy


  • reżyseria: Antoni Nykowski

  • scenariusz: Bartosz Sztybor na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego

  • muzyka: Łukasz Lach

  • zdjęcia: Kamil Płocki

  • scenografia: Marcin Płaszczyk, Weronika Ranke

  • kostiumy: Kalina Lach, Paulina Sieniarska

  • obsada: Mateusz Janicki, Piotr Sega, Kalina Kowalczuk, Olgierd Blecharz, Sandra Drzymalska, Anna Dymna, Maria Dębska, Przemysław Bluszcz, Ewa Błaszczyk


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page