top of page

„Pajęczyna”: zło zza zegara (ocena: 7/10 – za dynie)


Dziecko w tarapatach jako klasyczny motyw filmu grozy.

Nastolatek ma objawy lękowe ze względu na zbliżające się święto Halloween. Rodzice zdradzili mu historię tajemniczego zaginięcia dziewczynki sprzed lat. Z pomocą przychodzi nowa nauczycielka.

Produkcja kina grozy oparta na wielu szablonach: okres przed Halloween, przestraszone dziecko, ponury dom, problemy w szkole. Jednak posiada także swój pomysł polegający na myleniu tropów. Początkowo wydaje się, że to rodzice, szczególnie ojciec stanowią zagrożenie dla syna. Głos zza ściany ma być wybawieniem, z pomocą nowej nauczycielki. Jednak to co się wydaje dobrem może być złem. Nie wiadomo też na ile groza wynika z wyobrażeń dziecka, a na ile z faktycznego zagrożenia. Ten zgrabny scenariusz powoduje iż film angażuje (nie wszystkich co prawda). Sprawdza się po raz kolejny motyw młodego dziecka jako protagonisty.


Poprawnie dopracowano scenografię – skrzypiące domostwo, odpowiednio dawkowane jest tło dźwiękowo-muzyczne. Końcówka trochę psuje klimat, będąc raczej ukłonem dla zwolenników krwawego i bezsensownego logicznie stylu horrorów.


Na uwagę zasługuje aktorstwo. Młody Woody Norman gra tak, jakby faktycznie opanowany był śmiertelnym lękiem i to zarówno w domu, jak i szkole. Dobrze aktorstwo wypadają również odgrywający rolę rodziców (Lizzy Caplan i szczególnie Antony Starr) i nauczycielki (Cleopatra Coleman). Nie jest to co prawda mistrzostwo kunsztu aktorskiego, ale na tego typu horror wystarcza.


Film raczej średnio spodobał się krytyce i zapewne nie osiągnie sukcesu w Polsce, tak jak przeszedł niezauważony w USA. Dystrybutor przestrzelił z datą premiery: wakacje to nie jest okres na takie filmy, i to w wakacje 2023 gdzie w repertuarze dominują kasowe pozycje.


Zalety:

+ ciekawa akcja

+ angażujący bohater

+ dziecko jako protagonista

+ niejednoznaczne źródło zła

+ mylenie tropów

+ skrzypiące domostwo

+ solidne aktorstwo

+ scenografia, efekty dźwiękowe


Wady:

- szablonowe

- mało ambitne scenariuszowo

- złamany klimat w końcówce

- braki reżyserskie

- przeciętne recenzje


tytuł oryginalny: Cobweb

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: horror

premiera: 28 lipca 2023

dystrybucja: Monolith Films


  • reżyseria: Samuel Bodin

  • scenariusz: Chris Thomas Devlin

  • muzyka: Drum & Lace

  • zdjęcia: Philip Lozano

  • montaż: Kevin Greutert, Richard Riffaud

  • scenografia: Arta Tozzi

  • kostiumy: Anna Gelinova

  • obsada: Woody Norman, Lizzy Caplan, Antony Starr, Cleopatra Coleman, Luke Busey, Aleksandra Dragova, Jay Rincon, Anton Kottas, Steffanie Sampson


obejrzane 8 sierpnia 2023 roku o godz. 22.00 w Cinema City Arkadia

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page