top of page

„Monster”: mózg świni (ocena: 5/10 – za trójnarrację)


Japońska rewelacja festiwalu w Cannes filmem zamknięcia 17. Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Nastoletni uczeń półsierota oskarża nauczyciela o pobicie, a w domu zachowuje się dziwnie: obcina sobie włosy, rozważa kwestie zamiany mózgu w świński. Matka wszczyna awanturę w szkolę, kierowaną przez dyrektorkę z traumą tragicznego wypadku spowodowanego przez jej męża.

To wbrew pozorom banalna historia przyjaźni dwóch chłopców, wyobcowanych w szkolnej społeczności. Plus nadopiekuńczej matki (wdowa, syn jedynak), młodego nauczyciela i doświadczonej życiem dyrektorki.


Film bardziej niż treścią (a dostał w Cannes nagrodę za scenariusz) wyróżnia się narracją. Ta jest bowiem prowadzony z kilku punktów widzenia. A motywem początkowym jest pożar wieżowca.


Trudne w odbiorze, pełne ważnych szczegółów i niedopowiedzeń, niemożliwych do ogarnięcia w trakcie jednego seansu. Rarytas dla zwolenników kina azjatyckiego, świecącego ostatnio triumfy praktycznie na wszystkich festiwalach, ale przeciętny widz wyjdzie skołowany. Chociaż jak zacznie się bardziej rozkminiać, a seans na kazimierskim festiwalu Dwa Brzegi temu sprzyjał, to losy bohaterów zaczynają być nawet intrygujące. Szkoda, że po seansie.


Produkcja zaistniała na festiwalu w Cannes zdobywając nagrodę za scenariusz. Stąd zaszczyt filmu zamknięcia Festiwalu Dwa Brzegi i zapewne dalsza owocna dystrybucja kinowa. W sumie może to być film, który właśnie spodoba się podczas drugiego obejrzenia – ale jakby każdy film oglądać po dwa razy to życia by nie starczyło.


Zalety:

+ sposób narracji

+ intrygujące niedopowiedzenia

+ dla zwolenników kina azjatyckiego

+ sukcesy festiwalowe


Wady:

- banalna fabuła

- trudne w odbiorze

- niepotrzebnie wydłużone


tytuł oryginalny: Kaibutsu

produkcja: Japonia

rok: 2023

gatunek: dramat

dystrybucja: Best Film

festiwale: 17 Festiwal Dwa Brzegi 2023, Cannes


  • reżyseria, montaż: Hirokazu Koreeda

  • scenariusz: Yûji Sakamoto

  • zdjęcia: Ryûto Kondô

  • muzyka: Ryuichi Sakamoto

  • obsada: Sakura Ando, Eita Nagayama, Soya Kurokawa, Hinata Hiiragi, Mitsuki Takahata, Akihiro Kakuta, Shidô Nakamura, Yûko Tanaka, Robert Banks


Obejrzane w ramach 17 Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą, podczas Gali Zamknięcia, w sobotę 5 sierpnia 2023 roku o godz. 17:45, w kinie We Love Cinema

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page