top of page

„Houria”: tancerka (ocena: 6/10 za Algierię)


Muzułmańskie piekło kobiet – dramat i bezradność jednostki.

Tancerka marząca o karierze dorabia jako pokojówka, a wieczorem ryzykuje na nielegalnych zakładach. Jeden wieczór obróci jej życie o 180 stopni.

Przejmująca historia młodej kobiety – utalentowanej, z ambicjami. Trudności społeczne, niski status społeczny i nieszczęśliwy wypadek powodują iż musi przewartościować swoje życie.


Opowiedziane z kobiecego punktu widzenia, z wyraźną pretensją do powojennej rzeczywistości kraju opanowanego przez ideologię muzułmańską. Na marginesie: może polskie środowisko feministyczne wyciągnęło by z takich historii wnioski wobec której religii trzeba kierować pretensje o złe traktowanie kobiet .. (nierealne: one to robią dla własnych interesów, a nie z dbałości o inne kobiety) – może to jednak dobra recenzja w dniu parady równości.


Pomimo przejmującej historii, brawurowo odegranej aktorsko przez Lyna Khoudri - film ma mankamenty reżysersko-scenariuszowe. Gubi główny wątek, zbyt nachalnie operuje otoczeniem społeczno-politycznym, nie potrafi odnaleźć tożsamości gatunkowej (dramat, kryminał, sądowy, taneczny). Ale i tak znalazł się w szerszej dystrybucji i stanowi ciekawy obraz, chociażby przez ciekawie nakręcone sceny taneczne.


Zalety:

+ przejmująca historia

+ dobrze odegrana główna bohaterka

+ kontekst społeczno-polityczny

+ sceny tańca

+ wieloznaczny tytuł: Houria znaczy wolność


Wady:

- ubogie reżysersko

- chaos w narracji

- nierówne scenariuszowo

- gubienie wątków

- nachalny przekaz feministyczny


Zwiastun:


rok: 2022

produkcja: Francja, Algieria

premiera: 2 czerwca 2023

dystrybucja: Best Film

gatunek: dramat feministyczny


  • reżyseria, scenariusz: Mounia Meddour

  • obsada: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci, Amira Hilda Douaouda, Meriem Medjkrane, Zahra Manel Doumandji, Meriem Medjkane, Zahra Manel Doumandji, Sarah Hamdi, Sarah Guendouz, Amina Benghernaout

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page