top of page

„Babcia tu była”: F.C. Liverpool (ocena 6/10)


Piłka nożna nie jest sprawą życia i śmierci - to coś o wiele ważniejszego.

Pedantyczna żona dowiaduje się, że jej mąż był amatorem nie tylko meczów piłki nożnej. Zszokowana podejmuje się zajęcia, o którym nie ma zielonego pojęcia.

Atutem tej szwedzkiej produkcji jest bohaterka. Sympatyczna starsza pani, której w jednym momencie życie wali się na głowę. Podejmuje działania zmieniające szablonowy schemat dnia. Trafia w nowe środowisko, które jest źródłem zabawnych paradoksów. Podtrzymywane jednak jest, pomimo tragizmu sytuacji (wzmacnianego raczej zbytecznymi retrospekcjami) pozytywne podejście do życia.


Problemem produkcji są natomiast sceny piłkarskie. Z jednej strony ujęto specyfikę kibicowania chociażby w scenie oglądania meczu Liverpoolu. Z drugiej strony sceny piłkarskie są kompletnie niewiarygodne. Z końcowym motywem bramki strzelonej przy stanie 14:0. Lepiej było zaangażować czwartego scenarzystę mającego minimum pojęcia o piłce nożnej.


Film zagubił się w polskiej dystrybucji. Na etapie vod trafił na najmniej poważaną platformę (ale bynajmniej nie obywatelską). A miał potencjał na zabawną skandynawską tragikomedię.


Plusy:

+ sympatyczna bohaterka

+ zabawne paradoksy życiowe

+ poprawne dialogi

+ pozytywne podejście do życia


Minusy:

- niedopracowane kwestie piłkarskie

- zbędne retrospekcje

- niszowa dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Britt-Marie var här

produkcja: Szwecja

rok: 2019

dystrybucja: Bomba Film

premiera: 21 stycznia 2022

gatunek: komediodramat


· reżyseria: Tuva Novotny

· scenariusz: Anders Frithiof August, Øystein Karlsen, Tuva Novotny

· obsada: Pernilla August, Peter Haber, Anders Mossling, Malin Levanon, Lancelot Ncube, Stella Oyoko Bengtsson, Vera Vitali, Peter Haber

留言


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page