top of page

"Fale" - Nowa Huta (ocena 4/10)


Szarość, patologie, beznadzieja, brak perspektyw.

Gdzieby tu umiejscowić taką historię, jak nie w Nowej Hucie.

I wszystko byłoby może interesujące, gdyby film wzbudzał chociaż cień zainteresowanie. Niestety "Fale" są dziełem niepełnym, źle zrealizowanym, bez przesłania. I nawet nowohucka lokalizacja nie uchroni go przed naszą krytyką.


Fryzjerki

Bohaterkami są dwie dziewczyny kończące warsztaty fryzjerstwa. Obie mają swoje problemy: rodzinne, życiowe, materialne. Po części próbują je rozwiązać i muszą się zmierzyć z konkretnymi sytuacjami: nachodząca matka, ojciec alkoholik w dzieciństwie maltretujący dziecko. Niestety o fabule dużo więcej napisać się nie da, bo jej zwyczajnie nie ma. Pomysłu nie było nawet na krótki metraż, a połakomiono się na 78 minutowy film.

Upchnięte są jeszcze sceny zupełnie nieistotne, typu pies ciągnący wózek z inwalida.


Wady

Niestety wątła fabuła nie jest jedynym mankamentem tego nie posiadającego zupełnie klimatu filmu. Aktorsko jest też słabiutko poza jednym wyjątkiem. Dziewczyny grające główne bohaterki zupełnie nie mogą się odnaleźć (rozumiem, że to amatorki, ale jednak ...). Film jest wprost koszmarnie zmontowany i źle sfotografowany. Ujęcie dwóch nowohuckich kominów pojawia się chyba kilka razy. Rozumiem, że reżyser chciał uwypuklić wymalowane hasła wielbiące Hutnika Kraków, ale raczej odniósł efekt odwrotny. O dialogach i dźwięku lepiej nic nie będę pisał.

Nawet tej Nowej Huty jest tyle co kot napłakał, czyli głównie te kominy, dyskoteka, salon fryzjerski (ale to taki uniwersalny) i kilka ujęć "osiedlowych" oraz "parkowych" (te z grą w tenisa stołowego chyba nawet w parku na Oświecenia).


Zalety

Filmu, którego akcja toczy się w Nowej Hucie nie było dawno (no chyba że Zelenki), ale jak mają powstawać tak słabe to może lepiej kręcić np. w Łodzi. Na plus jest zdecydowanie szefowa salonu fryzjerskiego. I jeszcze urocze kotki. Mało? No zdecydowanie za mało.

Ale nie wszyscy tak uważają np. Łukasz Adamski wpolityce (możliwe, że znający świat Nowej Huty mieszkańcy nie będą zaciekawieni pokazaniem na ekranie własnej egzystencji) albo Tomasz Bielenia w Interii.


Zwiastun

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page