top of page

„Superbohaterowie”: malarka z matematykiem (ocena 7/10)


Oczekiwanie podobnego do kameralnego hitu włoskiego reżysera może być mylące. To zupełnie inna formuła, chociaż o tym samym – stosunkach pomiędzy ludźmi w związku.

W ulewnym deszczu poznają się dwójka ludzi. Ich związek przetrwa 10 lat co należy we współczesnym świecie uznać za superbohaterstwo.

Ta pozornie prosta i szablonowa komedia romantyczna ma swoje głębsze podłoże. A także suspens, który cokolwiek zmienia gatunek. Takich pomysłów było już wiele i ta produkcja nie wyważa otwartych drzwi. Jakby w zamian próbuje być oryginalna pod względem formy opowiadania. Stosuje się tutaj bardzo częste zmiany linii narracyjnej, a sami bohaterowie też w pewnym stopniu się zmieniają wizualnie. Momentami wygląda to jak oglądanie puzzle, która mają tworzyć finalnie całość. Jeżeli na początku jest to atrakcyjne, to powoli zaczyna męczyć. Szczególnie, że okazuje się iż wystarczą dwa puzzle aby podtrzymać napięcie w końcowej części.


Film ładnie wyprodukowany, dobrze zagrany przez aktorów (wcale nie mieli łatwo), świetnie zmontowany. Trudno jednak oczekiwać nawet cząstki sukcesu którego doświadczyło „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.


Dystrybucja filmu doświadczyła pandemii. O ile zdjęcia były w 2019 roku na premierę trzeba było czekać trzy lata. Pytanie czy nie warto było trochę udoskonalić, czytaj uprościć, formuły narracji przez ten czas.


Sam film zostanie jednak na dłużej zapamiętany ze względu na okoliczności pokazu podczas Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu. Pierwszy pokaz, okraszony atrakcjami w postaci wina i serów, został odwołany z powodu burzy. To ciekawe nawiązanie do początku filmu, który odnosi się do ulewnego deszczu (z matematycznymi obliczeniami stopnia zmoknięcia). Drugi już w pięknej scenerii, ale w środku nocy, co przy stopniu zawiłości fabuły było wyzwaniem. Nic dziwnego że Grażyna Torbicka także widzów tego pokazu zakwalifikowała do grona superbohaterów.


Zalety:

+ o miłości

+ sprawne tempo

+ dobry montaż

+ aktorstwo

+ matematyczne liczby

+ okoliczności pokazów w Kazimierzu


Wady:

- mało odkrywcze

- momentami zbyt przekombinowane narracyjnie

- wysokie oczekiwania po poprzedniej produkcji włoskiego reżysera


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Supereroi

produkcja: Włochy

rok: 2022

gatunek: komediodramat

festiwale: Festiwal Dwa Brzegi 2022

dystrybucja: Aurora Film

premiera: 22 lipca 2022


· reżyseria: Paolo Genovese

· scenariusz: Paolo Genovese, Rolando Ravello

· występują: Alessandro Borghi, Jasmine Trinca, Greta Scarano, Gwendolyn Gourvenec, Elena Sofia Ricci, Vinicio Marchioni, Angelica Leo, Linda Caridi

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page