top of page

„Akiko. Latająca małpka”: ucieczka z ZOO (ocena: 3/10 - za małpowanie)

  • Zdjęcie autora: Andrzej
    Andrzej
  • 2 dni temu
  • 2 minut(y) czytania

O małpce, która pilotowała samolot, prowadziła wyścigówkę, latała balonem i zbudowała tratwę.
Mała małpka wychowuje się w zoo. Bawi się z innymi zwierzakami i cieszy z życia. Do momentu, gdy zostaje uświadomiona że jej prawdziwym środowiskiem jest las.

O szkodliwości współczesnego europejskiego kina familijnego można by napisać nie recenzję, a pracę doktorską. Ta niemiecka produkcja posłużyłaby za jeden z przykładów. Chrońcie swoje dzieci przed tak szkodliwym edukacyjnie kinem.

 

Podstawowym zarzutem jest kreacja świata dorosłych. Przedstawiane postacie są z jednej strony skrajnie głupie, z drugiej mają wyjątkowo niecne zamiary. W tym filmie odnosi się to zarówno do zarządzających ogrodem zoologicznym, policjantów, a nawet pracowników drogowych. Nie trzeba nikomu mówić jaki efekt przynoszą takie wzorce – młodzież nie ma potem szacunku dla starszych, rodziców, nauczycieli.

 

Można by spuścić zasłonę milczenia na głupoty scenariusza. Kino familijne rządzi się swoimi prawami i pilotująca samolot małpka nie musi budzić kontrowersji, chociaż warto wymyślić coś mądrzejszego. Jednak już motyw z niszczeniem listów, zupełnie zbyteczny scenariuszowo, budzi zażenowanie. Podobnie jak wiele innych.

 

Jak na produkcję familijną nie jest to film pozbawiony ambicji. Pomimo ograniczonych środków zdecydowano się na kreację zwierząt - małpy są dość topornie odgrywane przez aktorów, ale reszta dopracowana komputerowo. Zdecydowano się nawet na sceny lotnicze. Akcja jest wartka, dużo się dzieje. Zamiast tego lepiej było jednak zatrudnić jakiegoś rozgarniętego scenopisarza. I pomyśleć, że jednak lepiej przedstawiać młodemu widzowi pozytywne wzorce.

 

Jedynym pocieszeniem jest fiasko wprowadzania takich produkcji do dystrybucji kinowej. Kończy się pojedynczymi seansami w podwarszawskim kinie. Film trafia na najbardziej podrzędną platformę VOD. Ale i tak trzeba być czujnym: „Chrońcie swoje dzieci przed tak szkodliwym edukacyjnie kinem”.

 

  • reżyseria, scenariusz: Veit Helmer

  • obsada: Meret Becker, Benno Fürmann, Heike Makatsch, Ares Kloß, Rudolf Krause, Arnel Taci

 

 

tytuł oryginalny: Akiko, der fliegende Affe

produkcja: Niemcy

rok: 2024

gatunek: familijny zwierzęco-przygodowy

premiera: 11 kwietnia 2025 roku

dystrybucja: Fundacja Filmowa „Warszawa”

 

obejrzane we wtorek 3 czerwca 2025 roku, po godz. 22:00 na serwisie cda


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page