top of page

„Pełna miłości”: patologia w szkole zakonnic (ocena: 6/10 – za futbol)


Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza" - Jan Paweł II

Na okres letni do szkoły prowadzonej przez zakonnice przybywa nowa katechetka. Dorastający chłopcy są trudnym wychowawczo orzechem do zgryzienia, ale zakonnica ma niestandardowe metody i cierpliwe podejście.

Nastoletnie sieroty, pozostawione w szkole na okres wakacji, nie myślą o nauce i modlitwie, ale kradzieżach, paleniu i seksie. Jednak trafi kosa na kamień i nawet odwracanie krzyża nie pomoże. Argumentem ostatecznym jest to co każdy dorastający chłopak kocha równie co rozrabianie – piłka nożna. Co ciekawe film ma autentyczne podstawy, co zdradza w finale.


Jest w tym filmie wiele wad, co powoduje iż odbiorca jest niesprecyzowany. Niektóre wątki są mało edukacyjne, wręcz niesmaczne, a zupełnie zbyteczne. Jak chociażby groteskowa postać ochroniarza – z bagażem negatywnych doświadczeń i specyficzną oceną taktyki piłkarskiej (przesuwanie linii !?!). Także szarżowanie za kierownicą szkolnego autobusu nie jest wcale śmieszne.


Film jednak jest w ogólnym przesłaniu pozytywny. Ma dobrze rozpisane dialogi i wyraziste postacie. Aktorstwo nie razi. Dobrze nakręcone są sceny piłkarskie – widać rękę kogoś kto czuje amatorski i młodzieżowy futbol. Niestety polska dystrybucja kinowa niszowa. Pozostaje seans domowy.


Zalety:

+ angażujące

+ prawdziwa historia

+ wyraziste postacie

+ sceny piłkarskie

+ dobrze rozpisane dialogi

+ pozytywne przesłanie


Wady:

- niepotrzebne wątki ciecia i szalonej jazdy autobusem

- niesprecyzowana grupa odbiorców

- brak dystrybucji kinowej


tytuł oryginalny: Llenos de Gracia

produkcja: Hiszpania

rok: 2022

gatunek: komediodramat młodzieżowo-sportowy

dystrybutor: Fundacja "Filmowa Warszawa"

premiera: 23 czerwca 2023

platforma: HBO Max


  • reżyseria: Roberto Bueso

  • scenariusz: Roberto Bueso, Óscar Díaz Cruz

  • obsada: Carmen Machi, Paula Usero, Anis Doroftei, Nuria González, Pablo Chiapella, Dairon Tallon, Pau Márquez, Adrián López, Adrián Marín, Diego Neira


obejrzane 28 lipca 2023 roku w Zosinie na platformie HBO Max

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page