top of page

„Zdarzyło się”: zapłodniona (ocena: 6/10 – za łyżeczkowanie)


Aborcja jest straszna.

Studentka francuskiej uczelni udaje się z dwoma koleżankami na imprezę. Nawet nie ma świadomości iż doszło do czegoś co zrujnuje jej życie.

Autentyczna historia, która wydarzyło się ponad pół wieku temu. Oddano jednak ponadczasowość i ponadnarodowość kobiecych tragedii. W zasadzie gdyby nie brak telefonów komórkowych i owłosione łona można by odnieść bohaterki do współczesności.


Osobista historia spisana przez bohaterkę i zaadaptowana filmowo miała zapewne przekazać piekło kobiet przy prawnym zakazie aborcji. Jednak autentyczność scen bardziej ukazuje jak straszny zabiegiem jest usunięcie ciąży. Może dlatego propagowany na festiwalach filmowy nie znalazł szerszego uznania w kinowej dystrybucji.


Oglądając ten film należy nastawić się na ostry realizm. To pozwala angażować się, z pozornie bezbarwną bohaterką. Jednak niektóre sceny to spore wyzwanie dla widza. Duże słowa uznania także dla aktorki odgrywającej tak trudną główną rolę.


Zalety:

+ realistyczne

+ angażujące

+ autentyczność historii

+ oddana ponadczasowość kobiecych problemów

+ mocne środki wyrazu – bliskość kamery, ograniczony format obrazu

+ odważna rola aktorska


Wady:

- drastyczne sceny

- przekaz krytykujący zakaz aborcji

- niszowa dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: L'Événement

rok: 2021

produkcja: Francja

dystrybucja: Aurora Films

premiera: 28 października 2022

gatunek: dramat


· reżyseria: Audrey Diwan

· scenariusz: Audrey Diwan, Marcia Romano

· obsada: Anamaria Vartolomei, Pio Marmaï, Sandrine Bonnaire, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami, Louise Orry-Diquéro, Louise Chevillotte

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page