„Toskania” – kucharz (ocena 5/10)


Kulinarny melodramat w typowo włoskim klimacie.

Zgorzkniały szef kuchni i współwłaściciel restauracji w Kopenhadze, po zniechęceniu potencjalnego inwestora wyjeżdża wyjaśnić sprawy spadkowe zmarłego ojca, z którym nie utrzymywał kontaktu. Majątek jaki mu pozostał to posiadłość w słonecznej Toskanii.

Zderzenie surowego duńskiego (zapewne z elementami złośliwości przy szwedzkiej produkcji) podejścia do życia z emocjonalnością słonecznej włoskiej krainy wybrzmiewa banalnie. Główny bohater poznaje się jako gbur i takim pozostaje. Zresztą fabułą jest zbyt banalna aby go zmienić, a motyw melodramatyczny, z ubogimi retrospekcjami, nie angażuje ani widza, ani jak widać bohatera.


Można spokojnie potraktować taka produkcję jako netflixowa wypełniacz, bo już na sam tytuł część widzów się nabierze. Warto jednak odnotować bardzo udane ujęcia operatorsko-montażowe – i to niezależnie czy filmowany jest proces kulinarny, piękne krajobrazy, czy nawet sceny wewnętrzne, jak na przykład taka w składowni wielkich bochnów sera. To zbyt mało, aby tracić półtorej godziny, ale zawsze coś.


Plusy:

+ ujęcia operatorskie

+ włoski klimat

+ smakowite potrawy

+ wyrazistość postaci


Minusy:

- sztampowa fabuła

- wydumany motyw miłosny

- szczątkowe restrospekcje

- pretensjonalne dialogi

- netflixowa dystrybucja


Zwiastun:


produkcja: Szwecja

rok: 2022

dystrybucja: Netflix

gatunek: melodramat


· reżyseria, scenariusz: Mehdi Avaz

· zdjęcia: Michael Sauer Christensen

· muzyka: Thomas Volmer Schulz

· montaż: Anders Hoffmann

· obsada: Anders Matthesen, Cristiana Dell’Anna, Andrea Bosca, Ghita Nørby, Sebastian Jessen, Ari Alexander, Kaiser Houborg, Elva Garcia Siedler

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon