top of page

„Pisklę”: gimnastyczka (ocena: 6/10 – za ptaszysko)


Rozpoczyna się jak u Hitchcocka – od ataku ptaka, a potem urok codzienności fińskiej rodzinny zostaje kompletnie zdruzgotany.

Matka blogerka uwiecznia spokój i szczęście wzorowego rodziny. Dba również o karierę gimnastyczną swojej córki. Ta jednak po incydencie z ptakiem przynosi z lasu podejrzane jajo, z którego wykluwa się pisklę.

Kto by spodziewał po kinematografii z Finlandii takiego pomysłu. Przerysowany horror oparty na kontraście pomiędzy sterylnie czystą rzeczywistością wzorowej rodziny, a makabrycznym stworem niszczącym domowy sterylny ład. Pozorny obraz szczęśliwej rodziny napędzany chorymi ambicjami apodyktycznej matki.


Produkcja została zauważona ze względu na włączenie do horroru elementów kina artystycznego, wręcz społecznego. A może nawet na odwrót – elementy krwawego, absurdalnego filmu grozy są tylko przenośnią do ukazania problemów rodzinnych i trudnego okresu dojrzewania. W każdym razie twórcy nie hamują się w efektach specjalnych, niektórych niestety zbyt obleśnych (np. sposób żywienia pisklaka). Jakkolwiek gatunek ma swoje prawa i nie powinno się czepiać szczegółów to jednak zbyt wiele drobiazgów irytuje: chociażby dziewczynka wyciąga szkło z pazura pisklaka i natychmiast obiema rękami zakrywa oczy – a gdzie wyparowała ostre szkiełko?


Film pojawił się niestety niszowo w polskich kinach. W zalewie horrorów Halloweenów zasłużył na szerszą dystrybucję.


Zalety:

+ oryginalność

+ absurdalność

+ obraz rodziny z apodyktyczną matką

+ połączenie horroru z kinem artystyczno-społecznym


Wady:

- potknięcia scenariuszowe

- przesadnie obrzydliwe fragmenty

- kiepska dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Pahanhautoja

rok: 2022

produkcja: Finlandia, Szwecja

premiera: 14 października 2022

dystrybucja: Velvet Spoon

gatunek: horror


· reżyseria: Hanna Bergholm

· scenariusz: Ilja Rautsi

· obsada: Jani Volanen, Sophia Heikkilä, Saija Lentonen, Reino Nordin, Siiri Solalinna

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page