top of page

„Goliat”: zabójcze pestycydy korporacji (ocena 6/10)


Dramatyczna konfrontacja z chemiczną korporacją.

Francuscy rolnicy częściej zapadają na poważne choroby. Związane może to być z powszechnością używania specyfików narzucanych przez chemiczną korporację.

Film ma ukazywać nierówną walkę proekologicznych pomysłów z żądnymi zysków korporacjami, ukrywającymi faktyczne efekty oferowanych produktów. Ukazane jest to w sposób jednostronny, wręcz stronniczy, ale za to ma siłę przekazu. Końcówka jest bardzo angażująca. Przekonują również napisy sugerujące iż takie zdarzenia miały faktycznie miejsce, chociaż dotyczyły innych osób.


Film jest bardzo przeciętnie zrealizowany. Szczególnie na początku dominuje chaos narracyjny. Wiele niepotrzebnych scen, za długi metraż, poziom produkcji telewizyjnej. Ale ostatecznie pozostawia po sobie silne wrażenie, co jest efektem poruszanego tematu. Dziwne, że jest dystrybuowany w niewielkiej liczbie kopii, bez większego rozgłosu – w czasach gdy tematyka proekologiczna i antykorporacyjna jest tak powszechnie dyskutowana.


Plusy:

+ ukazany sposób manipulacji korporacji

+ angażujące w końcówce

+ silny przekaz proekologiczny


Minusy:

- chaotyczna narracja

- jednostronny obraz konfliktu

- niepotrzebne sceny

- przydługawe


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Goliath

produkcja: Francja

rok: 2021

dystrybucja: Kino Świat

premiera: 10 czerwca 2022

gatunek: dramat


· reżyseria: Frédéric Tellier

· scenariusz: Frédéric Tellier, Simon Moutaïrou

· obsada: Pierre Niney, Gilles Lellouche, Emmanuelle Bercot, John Paval, Marie Gillain, Laurent Stocker, Yannick Renier, Chloé Stefani

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page