top of page

„Gdzie jest Anne Frank?” – Kitty (ocena 5/10)


Wykorzystanie tragedii jednostki w trakcie II Wojny do współczesnej lewackiej propagandy proimigracyjnej.

Wymyślona przez młodą Żydówkę piszącą pamiętnik w trakcie ukrywania się przed faszystami, rudowłosa Kitty współcześnie angażuje się w odkrycie prawdy o dalszych losach swojej twórczyni, ale jednocześnie ingeruje we współczesną sytuację społeczno-polityczną Europy Zachodniej.

Próba przeniesienia wojennej ideologii do współczesności. Motywem przewodnim jest konkluzja iż nie wyciągnięto wniosków z tragicznych losów ludności w trakcie II Wojny Światowej. Co prawda na każdym kroku jest obiekt imieniem Anne Frank (most, szpital, ulica ..._), ale już pomóc uchodźcom z obszarów wojennych nie ma komu.


Współczesna narracja jest nielogiczna i na siłę próbuje budować historyczne paralele. Ociera się przez to w ideologiczną propagandę głoszącą jakoby represyjne traktowanie uchodźców. Także warstwa historyczna jest słaba – ograniczona do przemarszów żołnierzy w długich czarnych płaszczach, jakby kopiując pomysły z „The Wall”.


Izraelski twórca tym razem się zapędził. Chociaż animacyjnie wciąż trzyma formę. Ale tak łopatologicznie ukazana teza jest nie do przyjęcia nawet przez zdominowane lewacką propagandą współczesne, europejskie kino. Stąd słabe rozpowszechnienie produkcji i, o dziwo!, stonowane recenzje. W Polsce pojedyncze pokazy, w dodatku z narzuconym słabiutkim (oczywiście krajowi piewcy propagandy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr) polskim dubbingiem.


Plusy:

+ pomysły animacyjne

+ renoma reżysera


Minusy:

- nie trafione paralele historyczny

- spłaszczona historia wojenna

- irytujący polski dubbing

- stonowane przyjęcie krytyki


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Where Is Anne Frank

produkcja: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Izrael

rok: 2021

dystrybucja: Gutek Film

data premiery: 2 kwietnia 2022

gatunek: animacja


· reżyseria, scenariusz: Ari Folman

· zdjęcia: Tristan Oliver

· montaż: Nili Feller

· muzyka: Karen O, Ben Goldwasser

· polski dubbing: Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Daria Domitrz, Paulina Komeda, Mariusz Wilczyński, Janusz Zadura, Karol Jankiewicz, Katarzyna Mazur, Krzysztof Cybiński, Karol Kwiatkowski, Alicja Warchocka, Beata Łuczak, Macier Orłowski

· głosy oryginalne: Ruby Stokes, Emili Carey, Michael Maloney, Sebastian Croft, Skye Bennett, Stewart Scudamore, Nell Barlow

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page