top of page

„Bullet Train”: jedzie pociąg z daleka (ocena: 7/10)


Kolejowa jazda bez trzymanki.

Biedronka – człowiek od czarnej roboty, dostaje w zastępstwie zlecenie kradzieży walizki od pasażera pociągu. W superszybkim pojeździe z Tokio do Kioto znajduje się też ojciec dziecka zrzuconego z dachu, dwóch rasowych zabójców: Mandarynka i Cytryna, pozornie niewinna niewiasta – Książe, podejrzane maskotki, skrupulatny konduktor i niezdarna kelnerka.

Krwawa komedia sensacyjna. Z wykorzystaniem lokacji w jadącym pociągu, jakże filmowej - używanej w produkcjach: melodramatycznych, kryminalnych, a nawet horrorach. Tym razem kluczem jest wielowątkowy scenariusz oparty na przeplatających się wątkach kilku ekscentrycznych, raczej mało mających wspólnego z przestrzeganiem prawa, postaci. Aby nie było zbyt kameralnie śmiało wykorzystywane są retrospekcje wyjaśniające fabułę, a przy okazji przenoszące w inne lokacje. Ale finalnie najważniejszy jest sam pociąg, z którego bohaterowie mimo licznych przystanków nie wysiadają aż do efektownego wizualnie finału. Momentami można się już pogubić w tych wątkach i historiach, zapewne to produkcja zyskująca przy kolejnych oglądnięciach. Aczkolwiek zarzuty za szablonowość, wtórność i przewidywalność nie są pozbawione sensu.


Technicznie to perfekcyjna robota: szybki montaż, realizacja dźwięku, dobór muzyki. Reżyser fachowiec od wymyślnych pomysłów najlepiej sprawdza się w choreografiach bijatyk, wykorzystując kolejowe aspekty jak wagon ciszy, czy też barek z napojami – nawet zwykłą butelka wody odgrywa kluczową rolę.


Nie zawodzi zaangażowana obsada, a Brad Pitt bynajmniej nie kradnie całego show. Błyskawiczne dialogi, czarne poczucie humoru i dużo krwi – to film dla widzów których taka dawka przyciąga. Szkoda że po pandemii i zaniechano wersji 3D, bo tutaj mogłaby dobrze uzupełniać wizualne pomysły.


Zalety:

+ zawrotna akcja

+ ekscentryczne postacie

+ pomysłowość scenariusza

+ dawka poczucia humoru

+ przeskoki retrospekcyjne

+ montaż

+ dźwięk i muzyka

+ choreografia bijatyk

+ obsada

+ zachęca do powtórnego obejrzenia


Wady:

- zbyt wiele wątków

- za szybkie dialogi

- przedłużane

- wtórne i szablonowe – Tarantino jako żywy

- bez wersji 3D

- wymagana znajomość kreskówki „Tomek i przyjaciele” …

- bez pomysłu na polski tytuł


Zwiastun:


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2022

premiera: 5 sierpnia 2022

dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.

gatunek: sensacyjny


· reżyseria: David Leitch

· scenariusz: Zak Olkewicz na podstawie powieści Kôtarô Isaka

· muzyka: Dominic Lewis

· obsada: Brad Pitt, Zazie Beetz, Michael Shannon, Sandra Bullock, Joey King, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry, Andrew Koji, Hiroyuki Sanada, Masi Oka, Andrea Muñoz, Logan Lerman, Bad Bunny, Zazie Beetz, Yoshi Sudarso, Emelina Adams, Michael Shannon

Comentarios


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page