„Bullet Train”: jedzie pociąg z daleka (ocena: 7/10)


Kolejowa jazda bez trzymanki.

Biedronka – człowiek od czarnej roboty, dostaje w zastępstwie zlecenie kradzieży walizki od pasażera pociągu. W superszybkim pojeździe z Tokio do Kioto znajduje się też ojciec dziecka zrzuconego z dachu, dwóch rasowych zabójców: Mandarynka i Cytryna, pozornie niewinna niewiasta – Książe, podejrzane maskotki, skrupulatny konduktor i niezdarna kelnerka.

Krwawa komedia sensacyjna. Z wykorzystaniem lokacji w jadącym pociągu, jakże filmowej - używanej w produkcjach: melodramatycznych, kryminalnych, a nawet horrorach. Tym razem kluczem jest wielowątkowy scenariusz oparty na przeplatających się wątkach kilku ekscentrycznych, raczej mało mających wspólnego z przestrzeganiem prawa, postaci. Aby nie było zbyt kameralnie śmiało wykorzystywane są retrospekcje wyjaśniające fabułę, a przy okazji przenoszące w inne lokacje. Ale finalnie najważniejszy jest sam pociąg, z którego bohaterowie mimo licznych przystanków nie wysiadają aż do efektownego wizualnie finału. Momentami można się już pogubić w tych wątkach i historiach, zapewne to produkcja zyskująca przy kolejnych oglądnięciach. Aczkolwiek zarzuty za szablonowość, wtórność i przewidywalność nie są pozbawione sensu.


Technicznie to perfekcyjna robota: szybki montaż, realizacja dźwięku, dobór muzyki. Reżyser fachowiec od wymyślnych pomysłów najlepiej sprawdza się w choreografiach bijatyk, wykorzystując kolejowe aspekty jak wagon ciszy, czy też barek z napojami – nawet zwykłą butelka wody odgrywa kluczową rolę.


Nie zawodzi zaangażowana obsada, a Brad Pitt bynajmniej nie kradnie całego show. Błyskawiczne dialogi, czarne poczucie humoru i dużo krwi – to film dla widzów których taka dawka przyciąga. Szkoda że po pandemii i zaniechano wersji 3D, bo tutaj mogłaby dobrze uzupełniać wizualne pomysły.


Zalety:

+ zawrotna akcja

+ ekscentryczne postacie

+ pomysłowość scenariusza

+ dawka poczucia humoru

+ przeskoki retrospekcyjne

+ montaż

+ dźwięk i muzyka

+ choreografia bijatyk

+ obsada

+ zachęca do powtórnego obejrzenia


Wady:

- zbyt wiele wątków

- za szybkie dialogi

- przedłużane

- wtórne i szablonowe – Tarantino jako żywy

- bez wersji 3D

- wymagana znajomość kreskówki „Tomek i przyjaciele” …

- bez pomysłu na polski tytuł


Zwiastun:


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2022

premiera: 5 sierpnia 2022

dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.

gatunek: sensacyjny


· reżyseria: David Leitch

· scenariusz: Zak Olkewicz na podstawie powieści Kôtarô Isaka

· muzyka: Dominic Lewis

· obsada: Brad Pitt, Zazie Beetz, Michael Shannon, Sandra Bullock, Joey King, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry, Andrew Koji, Hiroyuki Sanada, Masi Oka, Andrea Muñoz, Logan Lerman, Bad Bunny, Zazie Beetz, Yoshi Sudarso, Emelina Adams, Michael Shannon

Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon