top of page

„Lynch / Oz”: po drugiej stronie tęczy (ocena: 8/10 – za Dorotkę)


Czarnoksiężnik z krainy Oz” – filmem matką całej kinematografii.

Premiera kinowa „Czarnoksiężnika z krainy Oz” okazała się klapą. Gdy jednak po kilka latach film z odpowiednią promocją wszedł do telewizji stał się hitem pokazywanym regularnie raz w roku. Dawid Lynch przyszły reżyser miał wówczas kilka lat. W swoich filmach wielokrotnie nawiązywał do jakże innego gatunkowo dzieła.

Motyw podróży do innego świata napędza wiele produkcji filmowych. Od podróży w czasie, poprzez zupełnie nowe uniwersa, po psychologiczne dramaty dziejące się w głowach bohaterów. Filmy Lyncha to wręcz kwintesencja pomieszania czasów. A swoje inspiracje czerpie z historii Dorotki i jej podroży po magicznym świecie.


Twórcy tego dokumenty przygotowali solidną porcję historii kina. Odnajdując w wielu filmach nawiązania do animacji z 1939 roku. Momentami może trochę naciąganych. Jednak dawka materiału jaki zgromadzili i dosadność analizy powiązań robią wrażenie.


Dokument dla koneserów kina. Świetnie zmontowane fragmenty poszczególnych filmów nadają szybkie tempo. Mniej zaznajomiony z historią kina widz może się trochę pogubić. Ale dla wielu jest to prawdziwy perełka dokumentalna. No i warto obejrzeć jeszcze raz „Czarnoksiężnika …” i cała twórczość Lyncha, która zaczyna nabierać dodatkowej wartości.


Produkcja ma podział na czytelne rozdziały, w których narratorem jest inna osoba kina (reżyser, krytyk). Pozwala to spojrzeć na promowaną tezę z różnych perspektyw oraz zwielokrotnić materiał historyczny ukazywany w formie krótkich fragmentów ważnych filmów z historii kina.


Zalety:

+ potężna dawka analizy kinowej

+ ciekawe spostrzeżenia

+ różnorodność analiz

+ fragmenty najlepszych filmów w historii kina

+ czytelny podział na rozdziały

+ znakomicie zmontowane


Wady:

- naciągane nawiązania do „Czarnoksiężnika z krainy Oz

- potok słowny

- wymagana znajomość i zainteresowanie kinem


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2022

gatunek: dokument

festiwale: 20. Millennium Docs Against Gravity, MFF Denver, FF Londyn, FF Sztokholm, FF Filadelfia, FF Ghent, Doclisboa Lizbona, 2022 – FF Jerozolima


  • reżyseria, scenariusz: Alexandre O. Philippe

  • zdjęcia: Roberta Muratore

  • muzyka: Aaron Lawrence

  • montaż: David Lawrence

  • narracja: Amy Nicholson, Rodney Ascher, John Waters, Karyn Kusama, Aaron Moorhead, Justin Benson, David Lowery

  • archiwalia: David Lynch, Judy Garland


Obejrzane we wtorek 18 lipca 2023 roku o godz. 19.30 w Elektrowni Powiśle na pokazie kina letniego.

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page